2011. február. 28. 04:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. február. 28. 12:56 Kult

Oscar 2011: Natalie Portman és Colin Firth a befutó

Bejött a papírforma a 83. Oscar-díjkiosztón: a legjobb férfi főszereplőnek járó szobrot Colin Firth vehette át, a legjobb női alakítás díját pedig Natalie Portman. A legjobb rendező idén Tom Hooper lett, a legjobb film pedig A király beszéde. A várakozásoknak megfelelően A közösségi háló és az Eredet is bezsebelt néhány Oscart. Íme, a nyertesek.

Colin Firth az Oscarral
MTI/ AP/ Mark J. Terrill

A dadogó VI. György karakterének megformálása (A király beszéde - The King's Speech) a Golden Globe és a BAFTA-díj után a legjobb férfi főszereplőnek járó Oscart is meghozta idén Colin Firth-nek.

A brit színész, akinek Sandra Bullock nyújtotta át az arany szobrot, Javier Bardemet (Biutiful), Jeff Bridges-t (A félszemű - True Grit), Jesse Eisenberget (A közösségi háló - The Social Network) és James Francót (127 óra - 127 Hours) körözte le. Franco egyébként Anne Hathaway mellett a 83. Oscar-gála házigazdája volt.

A legjobb női főszereplőnek járó elismerést Natalie Portman vehette át Jeff Bridgestől a Fekete hattyúban (Black Swan) nyújtott alakításáért. Portman, akit a legnagyobb esélyesnek tartottak - idén megkapta a Arany Glóbuszt is -, Annette Bening (The Kids Are All Right), Nicole Kidman (Rabbit Hole), Jennifer Lawrence (Winter's Bone) és Michelle Williams (Blue Valentine) elől vitte el az Oscart. Érdekesség, hogy a várandós színésznő gyermeke édesapjával éppen a Fekete hattyú forgatásán ismerkedett meg: Benjamin Millepied francia balett-táncos volt a film koreográfusa.

Idén a legjobb férfi mellékszereplő Christian Bale lett (A harcos - The Fighter): a díjat Reese Witherspoontól vehette át. Bale maga mögé utasította Geoffrey Rush-t (A király beszéde), John Hawkest (Winter's Bone), Jeremy Rennert (Tolvajok városa - The Town) és Mark Ruffalót (The Kids Are All Right).

A legjobb női mellékszereplőnek járó díjat - amelyet a 94 éves Kirk Douglas adott át - az Amerikai Filmakadémia Melissa Leónak (A harcos) ítélte oda, de az Oscarért versenyben volt Helena Bonham Carter (A király beszéde), Amy Adams (A harcos), Hailee Steinfeld (A félszemű) és Jacki Weaver (Animal Kingdom) is.

Biztos kezekben. Natalie Portman az Oscart is elvitte - Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson!
MTI/ AP/ Mark J.Terrill

A legjobb filmnek járó Oscar idén A király beszédének ment, ahogy a legjobb rendezőnek járó szobor is, amelyet a tavalyi nyertestől, Kathryn Bigelow-tól Tom Hooper vehetett át. Ebben a kategóriában a jelöltek között volt még Darren Aronofsky (Fekete hattyú), David O. Russell (A harcos), David Fincher (A közösségi háló), és a Coen-testvérek: Joel és Ethan Coen (A félszemű).

A legjobb adaptált forgatókönyv díját A közösségi hálóért Aaron Sorkin kapta. A legjobb eredeti forgatókönyvért járó elismerést David Seidlernek ítélte az Amerikai Filmakadémia A király beszédéért.

A legjobb vizuális effektekért járó Oscart az Eredet alkotói kapták - Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley és Peter Bebb -, ahogy a legjobb hangvágásért és hangkeverésért járó díj is Cristopher Nolan sci-fijének ment. A legjobb operatőr Wally Pfister lett (Eredet).

A legjobb filmzenének járó arany szobrot Trent Reznor és Atticus Ross vehette át A közösségi hálóért. A legjobb jelmeztervező idén Colleen Atwood lett (Alice Csodaországban - Alice in Wonderland), míg a legjobb smink díjának Rick Baker és Dave Elsey örülhetett (A farkasember - The Wolfman).

A legjobb dokumentumfilmnek járó Oscart Charles Ferguson és Audrey Marrs kapta: alkotásuk, az Inside Job a gazdasági válságról ad képet. A legjobb rövid dokumentumfilmért - Strangers No More - Karen Goodman és Kirk Simon vehette át az elismerést. A legjobb rövid játékfilm idén a God of Love lett. A legjobb idegen nyelvű film díját egy dán alkotásnak ítélték: az In a Better World-nek.

A legjobb animációs rövidfilm a The Lost Thing lett, míg a legjobb animációs film a Toy Story 3., a legjobb látványtervezés díját pedig az Alice Csodaországban kapta.

Tom Hooper A király beszéde rendezéséért részesült elismerésben. Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson!
AP

A kritikusok és szakértők az esélyeket latolgatva korábban úgy vélték, hogy 2011-ben A király beszéde vagy A közösségi háló lesz az Oscarért folytatott versenyfutás nagy nyertese. Előbbi hat Golden Globe-díjat nyert januárban, főszereplője, Colin Firt megkapta a legjobb férfi alakításért járó Arany Glóbuszt. A filmet ráadásul 11 kategóriában BAFTA-díjra jelölte a Brit Film- és Televíziós Akadémia, ebből hetet meg is kapott. (Colin Firth itt is bezsebelte a legjobb főszereplőnek járó elismerést.) A király beszéde végül a 12 jelölésből mindössze négyet váltott Oscar-díjra.

Az idei Oscar-gála legnagyobb vesztesei a Coen-testvérek: westernjük, A félszemű tíz kategóriában versenyzett, ám végül egyetlen díjat sem kapott. A Facebook-film, A közösségi háló nyolc Oscar-jelölést kapott, ebből hármat díjra is váltott. Cristopher Nolan alkotása, az Eredet szintén nyolc jelöléssel indult, és végül négy Oscart kapott. Darren Aronofsky thrillerje, a Fekete hattyú öt kategóriában volt esélyes az Oscar-díjra, ám a filmakadémia csak Natalie Portman teljesítményét jutalmazta. (Az idei Oscar-nyertesek teljes névsora az esemény hivatalos oldalán található.)