2003. május. 12. 09:03 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Kult

Magyar érettségi: Ady, Vörösmarty vagy egy magyar novella

A magyar nyelv és irodalom vizsgákkal folytatódtak hétfő reggel az idei érettségik, amelyeken összesen 92 715 diák ad számot négy év alatt szerzett tudásáról. A diákok három tétel közül választhattak: új érzésvilág és kifejezésmód Ady Endre költészetében; Vörösmarty Mihály: Gondolatok a könyvtárban című versének elemző értelmezése; a novella műfaji jellemzőinek bemutatása egy szabadon választott magyar mű elemezése alapján.

A tételeket a Magyar Rádióban és a Magyar Televízióban ismertették; kidolgozásukra a diákoknak négy óra áll rendelkezésre. Az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (OKÉV) adatai szerint idén nappali tagozaton 73 135, esti és levelező tagozaton pedig 19 578 diák vizsgázik. A gimnáziumok nappali tagozatán 35 068, míg szakközépiskolákban 38 159 tanuló fejezi be középfokú tanulmányait.
A magyar nyelv és irodalom írásbeli érettségi vizsgán bármely, az Oktatási Minisztérium által engedélyezett szöveggyűjtemény használható, kivételt képeznek azok a kiadványok, amelyek tartalmazzák a bennük található irodalmi művek elemzését, vagy ahhoz bármely kiegészítést fűznek.
A megmérettetés kedden a matematika vizsgákkal folytatódik, de csak azok számára, akik ebből a tantárgyból nem közös érettségi-felvételit írnak érettségi dolgozatként. A feladatok megoldására három óra áll rendelkezésre. A közös érettségi-felvételi vizsgákat május 19. és 21. között tartják, a szóbeliket június 12. és 25. között kell az intézményekben megszervezni.
A központi költségvetés 1 milliárd 350 millió forintot biztosít az érettségi és az iskolarendszerben lebonyolított szakmai vizsgák díjazásának támogatására. (MTI)
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.