Vállalkozás hvg.hu 2023. szeptember. 11. 13:31

Nagy Márton elmondta, szerinte mekkora veszélyt jelent a magyar munkahelyekre a mesterséges intelligencia

2024-ben érkezik az új magyar MI-stratégia.

"Végtelen a területek száma, ahová az MI be tud lépni. Használni kell, fejlődni, kutatni" – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter hétfőn az Indamedia által megrendezett AI Summit konferencián. Az eseményről beszámoló Index cikkéből kiderül, hogy a gazdaságfejlesztési miniszter úgy látja, csak az a kérdés, hogy ez milyen gyorsan következik ez be, és hogyan fog erre a munkaerőpiac reagálni.

OECD: Magyarországon fenyegetheti a legtöbb állást a mesterséges intelligencia

A világ 38 fejlett és felzárkózó országából álló OECD-ben átlagosan az állások 27 százalékát fenyegeti közvetlenül a mesterséges intelligencia. Ezek az állások a közeli jövőben megszűnhetnek, mert a mesterséges intelligencia könnyen átveheti az ember szerepét.

Nagy Márton elmondta, hogy a munkahelyek 24 százaléka van veszélyben az MI-tól, az irodai dolgozók esetében ez az arány 45 százalék. Emlékeztetett arra, hogy 34 százalékban a felsőfokú képesítéssel rendelkezőket veszélyezteti ez a technológia, ugyanakkor „házakat nem épít”, utalva ezzel arra, hogy fizikai munkát nem képes még végezni. Magyarországon rengeteg feldolgozóipari tevékenység van, és a futószalag mellett egyre kevesebb ember fog állni.

Ugyanakkor, a gazdaságfejlesztési miniszter szerint az MI képes arra, hogy extenzív gazdasági helyzetből intenzív, minőségi teljesítménnyé alakítsa át az ország gazdasági pozícióját, ezzel részben megoldva a közepes fejlettségűek csapdahelyzetét is.

Ennek ellenére kiemelte, hogy le vagyunk maradva: a digitalizáció nagyon alacsony szinten van nálunk, a vállalatoknál is, nem csak az államnál. Az állam esetén a digitális állampolgárság nagy lökést adhat, és dolgoznak egy versenyképességi programon, ami a vállalatokat arra ösztönzi, hogy a digitális térben is megjelenjenek.

Nagy Márton szerint elképzelhető, hogy az AI a GDP 15 százalékát képes lesz előállítani 26 százalékos termelésnövekedés mellett. Célként jelölte meg, hogy a megújuló energia 70 százalékban okostechnológiával jöjjön létre, 2,5 millió állampolgár részesüljön MI-támogatásban, az ügyintézés 60 százaléka pedig elektronikusan, önkiszolgáló módon történjen. A gazdaságfejlesztési miniszter előadása végén felfedte, hogy 2024-ben érkezik az új magyar MI-stratégia.