A vételárnál azonban jóval magasabb költség szakad a vevő nyakába.
52 859 205 eurós, jelenlegi árfolyamon 19,6 milliárd forintos minimálárat szabott meg a felszámoló a Dunaferrért
– derül ki a Fővárosi Törvényszék által közzétett, június 15-i keltezésű végzésből. A felszámolás alatt álló dunaújvárosi vasműn belül a Duna Furnace üzletrészeinek 100 százalékáért legalább 16 796 225 eurót kell ajánlania a vásárlónak, a Dunarolling egészéért pedig 36 062 980 eurót. Mint írják, az árat független szakértő által végzett és független könyvvizsgáló által jóváhagyott értékelés, illetve a kimondottan a Dunaferr megmentésére elfogadott, áprilisi kormányrendelet alapján határozták meg.
Az említett rendelet alapján indokolt esetben a felszámolás alatt álló cégek eszközeit ki lehet vinni egy, az adós tulajdonában álló új vállalatba, amit tehermentesen el lehet – sőt egy éven belül el is kell – adni olyan vevőnek, amelyik vállalja a nyereséges működtetést.
A Duna Furnace Kft. és a Dunarolling Kft. úgynevezett céltársaságok, amelyeket a felszámolási eljárás során kizárólagosan a vagyonértékesítés céljára hoztak létre. Az ajánlattételi felhívásra pedig azok a cégek nyújthatnak be ajánlatot, amelyek versenyben maradtak az előzetes értékelés alapján. Mint csütörtökön, a felszámoló Honoratior Kft. közléséből kiderült, ez két indiai társaság, a Liberty Steel és a Vulcan Steel.
Két indiai jelentkező marad a Dunaferr megvásárlására, az ukránokat kizárták
Továbbra sincs biztos kézben a magyar cég, ám egy újabb lépést tettek az értékesítés felé.
A vételár nem tűnik magasnak a csaknem 3500 embert foglalkoztató vasműért, a vevőnek azonban ennél súlyosabb teher szakad a nyakába. A Dunaferr tavaly év évéig 500 milliárd forintos tartozást halmozott fel, ez az összeg azóta magasabb lehet. Ezen túl, az értékesítési felhívás szerint legkevesebb 37 milliárd forintnyi azonnali befektetés szükséges ahhoz, hogy a Dunaferr visszakapja az elveszített környezetvédelmi engedélyeit, amelyek híján már rég be kellett volna zárni.
A mostani felhívás szerint az ajánlattételi határidő június 30., vagyis a két indiai cégnek mindössze két hét áll rendelkezésére. A pályázat eredményességét, illetve a nyertest a határidő lejárta után három napon belül kell megállapítania a felszámolónak, és további két napja van arra, hogy közzétegye azt, ki viheti el a szebb napokat látott dunaújvárosi vasművet.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.