Dunaferr: megszületett az elvi megállapodás, akár heteken belül újraindulhat a termelés
A dunai vasmű üzemeltetését egy svájci-szlovák konzorcium veheti át.
A dunai vasmű üzemeltetését egy svájci-szlovák konzorcium veheti át.
Ahogyan az várható volt, a Fővárosi Törvényszék elrendelte mindkét Dunaferr-utódvállalat, a Dunarolling Kft. és a Duna Furnace Kft. felszámolását.
Kétmilliárd forintból rendezik a 3500 dolgozó októberi bérét, amit a Liberty Steel csak halogatott.
Miután kellő kontroll nélkül, szokatlan módon támogatta, most egyre hevesebben kéri számon a kormány a Liberty Steelen, miért hagyta lerongyolódni a stratégiainak tartott egykori Dunaferrt.
A kormány szerint ők mindent megtettek, hogy újraindulhasson a termelés a Dunai Vasműben, ám a tulajdonos nem tett eleget ígéreteinek. A Liberty pont fordítva gondolja. Szombaton folytatódott az adok-kapok.
Szerdán a czestochowai kohó dolgozói tüntetnek Varsóban. Ugyanaz történik ott, mint Dunaújvárosban.
A Népszava forrása szerint csúszik az újraindulás, kezdetben minimális mennyiséget termelhet csak a gyár.
Nem éppen sikersztori a dunaújvárosi üzem az új, brit–indiai vezetés alatt: miután korábban az acél- és kokszgyártó Duna Furnace 1100 alkalmazottját állásidőre küldték, most a hengerelt termékek gyártását végző Dunarolling 2000 dolgozója is ugyanerre a sorsra jutott. A cég átalakítja a műszakokat is, így a dolgozók 30 százalékkal alacsonyabb bért kapnak – írja a <em>Népszava</em>.
A „technológiai átállás” jegyében leállítják a kokszolót, így praktikusan a kohót is, Dunaújvárosban. A kormány azt állítja, hogy folyamatos kapcsolatban van a vállalattal, a gazdaságfejlesztési uniós programban pedig külön a Dunaferre szabott szakaszt is nyitottak.
Bár elsőre érthetetlennek tűnik, hogy az új tulajdonos miért hagyja halódni a dunaújvárosi erőművet, lehet benne logika.
Az újraindítás a Dunaferrt tavaly ősszel megvásároló társaság száznapos optimalizálási programjának első állomása.
Jóllehet az adófizetőknek több százmilliárdos veszteséget okozó, elavult Dunaferr megmentésének az volt az egyik fő indoka, hogy munkahelyeket mentsenek meg, a nem egészen egy hónapja regnáló indiai vezetés máris leépítésről döntött. Tette ezt trükkösen: kormányzati hátszéllel az acélműtől függő alvállalkozót rúgta ki.