Vállalkozás hvg.hu 2024. szeptember. 11. 11:39

A Dunaferr állásidőre küldte további 2000 dolgozóját, teljesen kiürül a gyár

Nem éppen sikersztori a dunaújvárosi üzem az új, brit–indiai vezetés alatt: miután korábban az acél- és kokszgyártó Duna Furnace 1100 alkalmazottját állásidőre küldték, most a hengerelt termékek gyártását végző Dunarolling 2000 dolgozója is ugyanerre a sorsra jutott. A cég átalakítja a műszakokat is, így a dolgozók 30 százalékkal alacsonyabb bért kapnak – írja a Népszava.

Amint arról a hvg.hu is beszámolt, a Liberty Dunaújváros néven futó Dunaferr körül az elmúlt egy évben az egyetlen pozitív hír az volt, hogy a dolgozók a szeptember 10-i határidőig megkapták a fizetésüket és a július 10-re ígért 150 ezer forintos bónuszokat.

Itt véget is értek a pozitívumok, a cég ugyanis szerdán arról tájékoztatta az üzemi tanácsot, a szakszervezetet, majd a vállalat belső, intranetes hálózatán keresztül a dolgozókat, hogy a hengerelt termékek előállítását végző Dunarolling Dunai Vasmű Kft. munkavállalóit, nagyjából 2000 embert állásidőre küldi – tájékoztatta a Népszavát Magyar Zoltán, a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke.

A Liberty június végén a másik üzletágának, az acél- és kokszelőállítással foglalkozó Duna Furnace 1100 dolgozóját is állásidőre küldte, magyarán a dolgozóknak nem kell bejárni a munkahelyükre, viszont csökkentett fizetést kapnak, a kohókat pedig leállították. A vezetőség korábban úgy nyilatkozott: a kohókat szeretnék újraindítani, de csak akkor, ha a piaci körülmények ezt lehetővé teszik.

Máris elbocsátások kezdődtek a megújult Dunaferrnél

Jóllehet az adófizetőknek több százmilliárdos veszteséget okozó, elavult Dunaferr megmentésének az volt az egyik fő indoka, hogy munkahelyeket mentsenek meg, a nem egészen egy hónapja regnáló indiai vezetés máris leépítésről döntött. Tette ezt trükkösen: kormányzati hátszéllel az acélműtől függő alvállalkozót rúgta ki.

A szerdai döntéssel gyakorlatilag kiürül a gyár: annyi dolgozó marad, akikkel az adminisztrációt, illetve az ügyeletet el lehet látni.

A Liberty azt is jelezte, hogy az eddig meglévő váltóműszakos munkarendet határidő megadása nélkül átalakítják, és délelőtti műszakra állítják át az alkalmazottakat. Ennek pedig az a következménye, hogy a dolgozók jelentős részének komolyan, mintegy 30 százalékkal csökken a bére – teszi hozzá a Népszava. A változás szeptember 25-től hatályos.

Rendelet az áram- és földgázellátásról

A Magyar Közlöny szeptember 10-i számában a kormány rendeletet adott ki a Dunarolling földgáz- és áramellátásának biztosításáról. Ennek érdekében a társaságnak az összes áramvételező adatait meg kell adnia a szolgáltató számára, és bejutást kell biztosítani a magánvezeték állapotának felmérésére.

Az üzemnek azonnal kezdeményeznie kell a felhasználóvá válást, ennek napjával kezdődő hatállyal a villamosenergia-kereskedővel villamosenergia-vásárlási szerződést, az elosztói engedélyessel hálózathasználati szerződést, továbbá vezetékhasználati szerződést kell kötniük. Ha ezt nem teszik meg szeptember 30-ig, október 1-től elosztói engedélyessel szerződés nélküli vételezőnek minősülnek.

A kormány támogatásával áll le a vasgyártás a „megmentett” Dunaferrnél

A „technológiai átállás” jegyében leállítják a kokszolót, így praktikusan a kohót is, Dunaújvárosban. A kormány azt állítja, hogy folyamatos kapcsolatban van a vállalattal, a gazdaságfejlesztési uniós programban pedig külön a Dunaferre szabott szakaszt is nyitottak.

A Dunarolling az áramszolgáltatás korlátozása esetén (amiről a szolgáltató az üzletszabályzat alapján dönthet) a rendelkezésre álló teljesítmény helyett legfeljebb 4 megawatt teljesítményt vehet igénybe. A társaság az így rendelkezésre álló villamos energiát a területén lévő veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek és létesítmények biztonságos működtetéséhez, illetve leállításához használja fel.

A földgázellátás tekintetében a rendelet úgy fogalmaz: az MEKH a felszámolás alatt lévő földgázelosztó helyett szeptember 30-ig bezárólag új elosztót jelöl ki a felhasználók folyamatos ellátásának érdekében.