A Szimpla alapítójának lennének ötletei, hogyan támogassa a padlót fogó üzleti szektorokat a kormány.
Ég és föld
– mondta arra a kérdésre a pesti és a berlini Szimpla kocsma alapítója, Kiss Attila a Válasznak, hogy mi a különbség a német és a magyar kormány válságkezelésében, mióta kitört a koronavírusjárvány.
Kiss elmondta, jelenleg két helye van Berlinben (a Badehaus nevű élőzenés koncerthelyszín, illetve a Hopfenreich, ahol kézműves söröket lehet kapni) és egyetlen embernek sem kellett felmondaniuk, nem fenyegeti az a veszély, hogy le kellene húzni a rolót, ráadásul egyetlen kollégát sem tud, aki bezárna a járvány miatt.
A vendéglátós szerint már a negyedik normatív támogatási programon vannak túl.
Egy éve, amikor mindent be kellett zárni, szerdáról csütörtök virradóra megszavazta a Bundestag, ellenzékestül egyébként, hogy jön a Kurzarbeitergeld.
Hozzátette, a szövetségi állam járulékostul kifizeti a dolgozók bérének egy részét. Ez akkor 65 százalék volt, ma már 80-at fizetnek.
Azt is elmondta Kiss, hogy gyorssegélyt is megszavaztak aznap a vállalkozásoknak. Másnap, azaz péntek déltől lehetett online pályázni, hétfőn pedig mind a 250 ezer berlini kisvállalkozás számláján ott volt 15 ezer euró. Novemberben és decemberben ráadásul a tavalyi forgalom 75 százalékát kifizette az állam – mondta.
Ezzel szemben itthon azt tapasztalta Kiss, hogy bértámogatás alig van, és az is későn lett bejelentve.
116 alkalmazottunk volt a járvány előtt. Ma már alig több mint tízen vannak állományban
– mondta. Ugyanakkor azt is hozzátette, nem feltétlenül kell másolni a németeket. Szerinte a korábban befizetett adó arányában is lehetne támogatni a szektort, az elképzeléseik szerint annak húsz százalékával. Ez jóval szerényebb kiadás lenne a költségvetésnek, mint amilyen a németeké. Fel is vetették, de nem lett belőle semmi.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.