Vállalkozás hvg.hu 2020. október. 07. 15:43

Már gyártják Magyarországon a remdesivirt

A Richter által eddig előállított hatóanyag nagyjából 3000 beteg kezelésére elegendő.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Elkezdte a súlyos stádiumban lévő koronavírusos betegek kezelésére szolgáló remdesivir magyarországi gyártását a Richter – értesült az Index.

A portálnak Beke Zsuzsa, a gyógyszergyár kommunikációs és kormányzati kapcsolatokért felelős igazgatója elmondta, hogy a hatóanyaggal eddig előállított gyógyszerek körülbelül 3000 kórházi beteg kezelését teszik lehetővé. Donald Trump amerikai elnököt is remdevisirrel kezelték.

Szeptemberben kezdődött el a hatóanyagból készült injekciók minőségellenőrzési vizsgálata, ez jelenleg körülbelül 260 kórházi beteg kezelését oldhatja meg, de ahogy haladnak, folyamatosan növekedhet a mennyiség. A még hátralévő klinikai vizsgálatok lebonyolítása viszont már nem a Richter feladata.

A gyógyszergyár a kormánytól kapta megbízást márciusban, és a fejlesztést is a kormányzat finanszírozza. A Richter a legyártott gyógyszereket átadja, azok kereskedelmi forgalomba nem kerülnek, így a gyógyszergyárnak ebből árbevétele nem keletkezik, hangsúlyozta a portálnak az igazgató.

Beke Zsuzsa hozzátette, hogy a gyógyszergyárnál jelenleg öt olyan kutatás-fejlesztési téma is fut, amelynek célja a koronavírusos betegek gyógyítását szolgáló terápia kifejlesztése vagy nagyüzemi gyártása.

A remdevisir gyártása mellett a favirapir fejlesztésében is részt vesz a Richter, miután tagja az ezzel foglalkozó konzorciumnak. A gyógyszergyár egy biotechnológiai úton előállított bioszimiláris tocilizumab nevű hatóanyag-fejlesztést is megvásárolt, bár itt még folynak a vizsgálatok, úgy tűnik, hogy ez is jó lehet a koronavírus ellen az igazgató elmondása szerint.

A cégnek az oltóanyag gyártásban is van érdekeltsége a Richter-Helm Biologicsszal, azaz a Helm AG-val közös tulajdonú vállalatukon keresztül, az Index szerint az USA-ban bejegyzett INOVIO-val áprilisban kötöttek megállapodást DNS-alapú oltóanyag gyártására, ez a vakcina jelenleg még fejlesztés alatt áll, várhatóan az év vége előtt lép a harmadik klinikai fázisba.

A Richter ezen kívül szintén tagja annak a konzorciumnak is, amely eredeti biotechnológiai gyógyszerfejlesztés keretében keres terápiás megoldást a Covid kezelésére. Az ACE2 fúziós fehérje szintén Covid-betegek kezelésére szolgáló készítmény lehet, a fejlesztését négy intézmény – az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, az ImmunoGenes Kft., valamint a Richter Gedeon Nyrt. – kutatóiból és gyógyszerfejlesztőiből álló konzorcium végzi az állam támogatásával.