Tech Lengyel Miklós 2020. október. 02. 15:50

A vakcina önmagában nem szabadít meg minket a maszkviseléstől

Brit kutatók közös tanulmánya ábrándította ki a reménykedőket.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A védőoltás önmagában kevés a Covid-19-járvány megállítására - erre a következtetésre jutott egy tudóscsoport, amelyet a brit Royal Society kért fel a perspektívák elemzésére. A lényeg: a társasági élet bizonyos korlátozására azután is szükség lesz, hogy megkezdődik a tömeges oltás - legkorábban jövő tavasszal.

"Az egyik fő probléma az, hogy megkezdődik az oltóanyag előállítása, mielőtt a kísérletek véget értek volna - hangsúlyozza a csoport egyik vezetője, aki a Guardiannek nyilatkozott. Nilay Shah professzor, aki az Imperial College London vegyészmérnöki tanszékének vezetője elmondta: márciusra lesz oltóanyag, de kérdés, hogy milyen? Mivel nagy verseny folyik a gyógyszergyárak között, ezért nem lehet tudni, hogy mennyire tartják be a szükséges ellenőrzési periódust, amelynek során le lehet mérni az oltóanyag valódi hatékonyságát. Ám még abban az esetben is, ha az oltóanyag hatékonynak bizonyul, egy évnek kell eltelnie, amíg a lakosság nagy része megkapja az oltást. Kezdetben ugyanis néhány társadalmi csoport elsőbbséget élvez - az oltóanyag pedig minden bizonnyal csak korlátozottan áll rendelkezésre.

"Kevés oltóanyag állítja meg önmagában a járványt" - ezt hangsúlyozza a jelentés társszerzője. Charles Bangham professzor az Imperial College London immunológiai tanszékét vezeti. Szerinte az oltóanyag csökkentheti a betegség súlyosságát és a járvány fertőzőképességét, de nem szünteti azt meg teljes mértékben.

Az időseket nem védi a védőoltás?

A jelentés megállapítja, hogy kétségek merültek fel azzal kapcsolatban: vajon a Covid-védőoltás mennyire hatékony a különböző társadalmi csoportok esetében? Egyes szakértők szerint az idősebb generációt, amelyet különösen fenyeget a vírus, nem védi meg a betegségtől teljes mértékben a védőoltás. Ez nemcsak az idős nemzedék számára probléma, hanem az egész társadalom nyájimmunitására hatással lehet. A tömeges védőoltás célja ugyanis az, hogy kialakuljon egy nyájimmunitás, vagyis a teljes társadalom védetté váljon a koronavírussal szemben. Ha viszont az oltóanyag az idősebbek számára nem elég hatékony, akkor ez a nyájimmunitás jóval lassabban alakul ki, vagy egyáltalán létre sem jöhet.

Van még egy probléma: Nilay Shah szerint tízszer gyorsabb oltóprogram kell, mint influenza esetében. A professzor hozzáfűzte, hogy a világon több milliárd oltóanyagra lesz szükség, melynek egy részét mélyhűtőben kell tartani. Sok országban azonban nincsenek meg ehhez a szükséges kapacitások. A fejlettebb országokban pedig a szakképzett egészségügyi személyzet hiánya okozhat gondot. Az oltás beadásához többezer jól képzett egészségügyi dolgozóra lesz szükség, akik rohamtempóban végzik a munkát - ugyanakkor mégiscsak biztonságosan.

Mi van azokkal, akik nem kérik a védőoltást?

Elon Musk dollár milliárdos, a Tesla főnöke a nyilvánosság előtt kijelentette: sem ő, sem pedig a családja nem fogja beadatni magának a védőoltást, mert úgy érzik, ők nincsenek a veszélyeztetett társadalmi csoportban. Feltehetően sokan osztják ezt a véleményt. Mit lehet tenni ez ellen? Mindenekelőtt el kell oszlatni a közvélemény bizalmatlanságát - fejtegeti a birminghami egyetem virológusa. Zania Stamataki szerint "meg kell győzni az embereket arról, hogy a Covid-védőoltás hatékony. A gyors előállítás érdekében nem rövidítettek a kisérleti időszakon, ezért az oltóanyag biztonságos."

A brit kormány kissé ingerülten reagált a tudósok véleményére mondván: ők mindent megtesznek a gyors és hatékony oltási kampány érdekében. Folyamatosan képezik az egészségügyi dolgozókat arra, hogy szakszerűen vehessenek részt a Covid-védőoltás kampányban.

Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.