Mol: csak polgári perrel bontható fel az INA-s részvényesi szerződés
A Mol-csoport jogi igazgatója szerint az INA részvényesi szerződését polgári perben lehetne csak felülbírálni akkor is, ha a Sanader-perben kedden hozott elsőfokú ítélet jogerőre emelkedne.
Kara Pál egy budapesti háttérbeszélgetésen azt mondta: a Mol és a horvát kormány által kötött megállapodás csak akkor válna érvénytelenné, ha polgári perben hozott jogerős ítélet mondaná ki, hogy a szerződés bűncselekményen - azaz vesztegetésen - alapul.
Kedden a zágrábi megyei bíróság első fokon összesen tíz év börtönre ítélte Ivo Sanader volt horvát miniszterelnököt, részben hivatali visszaélés és vesztegetés bűntette miatt. Az egyik vádpont szerint Sanader a magyar Mol olajipari társaságtól 10 millió euró kenőpénzt kapott, hogy ennek fejében a Mol irányítói jogokat szerezzen az INA horvát olajipari cég felett.
Egyes szakértői vélemények szerint az ítélet nyomán a horvát kormány kérheti a Mol és a horvát kormány között megkötött részvényesi szerződés újratárgyalását. Slavko Linic horvát pénzügyminiszter szerdán a horvát közszolgálati rádióban arról beszélt, hogy a horvát kormány elégedetlen az INA részvényesi szerződésével és már régóta tárgyal a Mollal annak módosításáról.
A Mol jogi szakértője úgy vélte: a horvát kormánynak is számtalan jogosítványt biztosít a részvényesi megállapodás. Emellett a szerződés rögzíti, hogy a felek kölcsönösen megszavazzák egymás jelöltjeit a vezető testületekbe.
A Molnak 49 százalékos, a horvát kormánynak 44 százalékos részesedése van a horvát olajvállalatban. Az INA kilencfős felügyelőbizottságába a Mol öt főt, a horvát kormány három főt delegálhat, egy fővel a munkavállalók rendelkeznek. A hatfős igazgatótanácsban három-három fővel rendelkeznek a felek, szavazategyenlőség esetén a Mol által delegált elnök voksa dönt.
Kara Pál elmondta azt is, hogy amíg az elsőfokú eljárás nem zárul le, addig a Mol nem kíván beavatkozni abba. Véleménye szerint a védelem fellebbezni fog a zágrábi bíróság ítélete ellen.