A 2008-as világválság sokakat ösztönzött arra, hogy alternatívát keressenek a bankok által működtetett pénzügyi rendszerre. A digitális transzformációnak köszönhetően ígéretes újítások láttak napvilágot, amelyek alapjaiban kérdőjelezik meg a banki dogmákat. Ezek közül mutatunk be két izgalmas példát.
Earnin
A pénzügyek az átlagember számára ott kezdődnek, hogy megkapja a fizetését, amivel aztán gazdálkodhat. A probléma az Earnin alapítója, Ram Palaniappan szerint már itt jelentkezik: miközben a pénzmozgások egyre gyorsabbak, munkánk ellenértékére legjobb esetben is a következő hónap elejéig kell várnunk. A bérrendszer még mindig évszázados minták alapján működik, miközben a fogyasztói szokások átalakultak.
A hó végi sakkozás a számlákkal nemcsak Magyarországon ismerős sokak számára, hanem az Egyesült Államokban is probléma – és nem csupán a kisebb költségvetésből gazdálkodóknál. A korábban egy Szilícium-völgyi vállalatot vezető Palaniappanhoz rendszeresen fordultak fizetési előlegért az alkalmazottai.
Ezért belső használatra olyan alkalmazást fejlesztett ki, amelyen keresztül a dolgozók bármikor igényelhették a fizetésüket a jelenléti ív alapján. Ez egyben a termék validációja volt, amelyre aztán az Earnin nevű startup épült.
A megoldást ma már 25 ezer cég dolgozója használja, köztük a Starbucks, az Apple vagy a Home Depot alkalmazottai. A szolgáltatással bárki élhet, aki az elvégzett munkaórákat igazolni tudja digitális munkaidőrenddel, és még a munkáltató bevonására sincs szükség. A szolgáltatás ráadásul ingyenes: a felhasználók maguk dönthetnek arról, adnak-e borravalót.
Salarify
Az amerikai minta alapján a Salarify magyar startup is meglátta a potenciált a megoldásban. A vállalkozás tavaly ősszel indult, azonban a szigorúbb szabályozói környezet miatt kisebb eltérésekkel.
Itt az üzleti modell alapvetően b2b, vagyis egyelőre csak azok tudják igénybe venni, akiknek a munkáltatója leszerződik a céggel, és van olyan likviditása, hogy előfinanszírozza alkalmazottainak az előleget.
„A Salarifynek egyelőre nincs olyan jogosítványa, mint egy banknak, így nem nyújthatunk pénzügyi szolgáltatást. Jellemzően olyan cégekkel működünk együtt, mint például a Derby Cipőgyár Kft., ahol eddig is jellemző volt a fizetési előleg. Ez korábban plusz munkát, adminisztrációt jelentett a cégnek, azonban az alkalmazásunkkal ez egyszerűsödik”
– mondja Radák Bence alapító.
Az alkalmazottak jellemzően a fizetésük 30, legfeljebb 50 százalékát kérhetik el előre, amelyért jelképes – egy eurós – díjat fizetnek.
A fenti cikk eredetileg a HVG Extra Business 2018/4-es számában jelent meg.
Életünk annyi területen alakul át egyszerre, hogy beleszédülünk. Thomas L. Friedman, a New York Times publicistája szerint úgy tudunk boldogulni a 21. században, ha megértjük korunk legfontosabb erőtényezőinek egyidejű gyorsulási folyamatát. Köszönet a késésért című könyvében Friedman feltárja a világunkat formáló folyamatokat, és elmagyarázza, miként hozhatjuk ki a legjobbat ezekből. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.