2009. szeptember. 16. 13:25 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 16. 13:26 Karrier

Háború utáni csúcsra jut a munkanélküliség

Az OECD szerint a vezető ipari országokban jövőre a második világháború utáni csúcsra jut a munkanélküliség: a szervezet tagállamainak átlaga megközelíti majd a 10 százalékot. Ez azt jelenti, hogy összesen mintegy 57 millióan lesznek állás nélkül a jövő év második felében az OECD tagországokban, a szervezet mostani becslése szerint.

2010 végén 25 millióval több embert érint a munkanélküliség, mint 2007-ben, amikor 5,6 százalékkal 25 éves mélyponton volt az állástalanok száma. Az eddigi összesítések szerint az idén júniusban érték el háború utáni rekordjukat a munkanélküliségi mutatók: akkor az OECD-tagállamokban 8,3 százalékos volt az összesített ráta.
  
A gazdaságösztönző csomagok nélkül még rosszabb lett volna a helyzet, állapítja meg a szervezet. Ezek a csomagtervek a 30 tagállamban 3,2-5,5 millió állást biztosítottak, 0,8-1,4 százalékkal emelve a foglalkoztatottságot.
  
A válság leginkább a munkapiacon amúgy is hátrányos helyzetű rétegeket érintette: a fiatalokat, a bevándorlókat, az alacsony képzettségűeket és a részmunkaidős foglalkoztatottakat.
  
Az OECD ugyanakkor óva int attól, hogy a kormányok az idő előtti nyugdíjazás vagy a rokkantnyugdíj irányában keressenek megoldást, és azt is elkerülendőnek tartja, hogy a válság végét követően is fennmaradjon az érintettek függése a szociális segélyektől.
  
A szervezet általánosságban azt ajánlja, hogy ne az új munkahely gyors megszerzését tartsák elsőrendűen fontosnak az egyes államok, hanem a tovább-, illetve átképzést, amely hosszabb távon is munkahelyet biztosíthat a munkanélkülieknek.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.