Egyre kevesebb pénzt küldenek haza a külföldön dolgozó románok
A külföldön dolgozó román vendégmunkások egyre kevesebb pénzt utalnak haza. Ez érzékenyen érinti a román gazdaság egészét, hiszen az utóbbi években ezek a pénzek jelentették a külső deficit finanszírozásának legbiztosabb forrását - írta a román sajtó.
A tekintélyes pénzügyi-üzleti napilap, a Ziarul Financiar konkrét adatokkal támasztja alá ezt a folyamatot. Eszerint az idei áprilisi hazautalások összege 341 millió euró volt, 25 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi év azonos hónapjában (467 millió). A két esztendő májusait összehasonlítva a csökkenés mindössze 15 százalékos volt, de az idén júniusban a tavalyi év azonos időszakához képest már 50 százalékos csökkenést regisztráltak (484 millióról 251 millióra). A leglátványosabb zuhanás júliusban volt tapasztalható, amikor csupán 120 millió eurót utaltak haza a külföldön dolgozó románok, tavaly ugyanebben a hónapban még 504 millió volt a hazautalt pénz összege. Ez csaknem 80 százalékos különbséget jelent.
A Világbank statisztikai adatai szerint az elmúlt évtizedben a románok voltak a "legszorgalmasabbak" a hazautalt pénzek nagyságát illetően. Például 2002-ben már egymilliárd 600 millió euró érkezett családjaikhoz banki úton, két esztendővel később ez a szám 2 milliárd 900 millióra ugrott, tavaly pedig már meghaladta a 6 milliárdot.
A most csökkeni látszó tendencia mögött a szakemberek egyértelműen a foglalkoztató országok gazdasági nehézségeit látják. Felhívják azonban arra is a figyelmet, hogy az idén júniusban és júliusban a külföldön munkát vállalók már csak azért sem küldtek haza pénzt banki átutalások formájában, mert augusztusra amúgy is hazautaztak szabadságra, keresetüket eleve otthon tervezték elkölteni, "zsebből".