Le lehet-e váltani a Fideszt választásokon, és ha igen, miért áll egy helyben az ellenzéki politika egy teljes éve? Hogyan foghatnak össze a pártok egymással, ha közben egymás kárára is építkeznek? Gyurcsány Ferenc és az árnyékkormány fontos építőkocka, vagy útakadály az együttműködésben? Közéleti podcastunk legfrissebb adásába Orosz Annát, Ungár Pétert és Kocsis-Cake Oliviót hívtuk vitázni.
Ezen a héten nem csak a Fidesz negyedik kétharmadának, vagy éppen a jogállamisági eljárás bejelentésének van évfordulója – ugyanígy egy éve történt, hogy a történelmi bukás után szétszéledt az egykori összellenzék, azóta pedig nemhogy egymásra nem találtak újra, de népszerűségük nagyjából ugyanott van, mint a választási bukta idején.
A Fülke mai adásában már őket kérdezzük a helyzetről. Nagy Iván László vendége három ellenzéki politikus volt: Orosz Anna, Újbuda momentumos országgyűlési képviselője, Ungár Péter, az LMP társelnöke és országgyűlési képviselője, valamint Kocsis-Cake Olivio, a DK árnyékkormányának a tagja. A műsorban szóba kerül az elmúlt egy év mérlege, az összefogás jövője, az ellenzék belső konfliktusai, a jövő évi választások kilátásai, valamint a kérdés: le lehet-e váltani a NER-t választásokon?
Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcastson, Google Podcastson vagy SoundCloudon!
- 0:50: Hányast kap az ellenzék az elmúlt egy év teljesítményére?
- 2:23: Mit jelent az, hogy az ellenzéki pártoknak még meg kell értenie a rendszert?
- 4:28: A tanárok és a katások nem akarták az ellenzéket maguk mögött, a közvélemény-kutatások szerint pedig a válságidőszakot sem sikerült meglovagolni. Miért nem tudott alternatívát mutatni és új embereket bevonzani az ellenzék?
- 11:40: Ez egy választási autokrácia vagy egy sérült demokrácia? Le lehet győzni választásokon a Fideszt?
- 17:37: Mi a garancia arra, hogy az LMP nem fog tovább zsugorodni, ha 8 év alatt 16-ról 5-re csökkent a képviselőinek a száma? Van-e kellő támogatottsága a zöldpolitikának?
- 21:08: A Momentumnak mi az identitása? Liberális párt? Generációs párt?
- 23:21: Donáth Anna azt mondta a választások után, hogy nincs szükség ennyi ellenzéki pártra. Ez a Momentum álláspontja? Hogy képzelik el ezt?
- 25:37: 2010-ben külön, 2014-ben kicsit együtt, 2018-ban külön, 2022-ben nagyon együtt indult az ellenzék, négy kétharmad lett belőle. Folytatódik a jojózás, vagy innentől az összefogás az út?
- 26:30: Vannak ellenzéki pártok, akiknek nem érdeke a rendszerváltás?
- 30:34: Ha valós politikai erőként jelenne meg, együtt tudnának működni Márki-Zay Péterrel és pártjával?
- 31:21: Levonta az ellenzék a tapasztalatot abból, hogy Márki-Zay Pétert választották meg az ellenzéki szavazók miniszterelnök-jelöltnek a pártok emberei helyett? Ha igen, mi volt a felelősségük?
- 36:31: Ki vezeti a Momentumot? Donáth Anna? Gelencsér Ferenc? Fekete-Győr András?
- 37:42: A DK azt kommunikálja, hogy a legerősebb ellenzéki párt. Miért fontos ez? Azért, mert kormányváltó erőnek tartják magukat, vagy azért, hogy az ellenzéki összefogás feltételeit diktálhassák?
- 41:05: Mit szól a Momentum és az LMP ahhoz, hogy a DK uralni akarja a saját térfelét?
- 45:30: Az árnyékkormány erodálja az ellenzék esélyeit, vagy erősíti azokat? Mit akar mondani? Miért csak a DK van benne?
- 54:35: Mit üzen az ellenzéki szavazóknak, hogy a DK a többi ellenzéki párttól igazol politikusokat?
- 55:57: Kis kitérő. Milyen ügyekkel kell foglalkoznia az ellenzéknek?
- 59:24: Még egy kis kitérő. Miért nem vette fel a népszavazási íveket az LMP Debrecenben?
- 1:01:17: Hogyan élte meg a Momentum, hogy elvesztett politikusokat a DK-val szemben?
- 1:02:10: Miért ment át Kocsis-Cake Olivio a DK-ba?
- 1:03:45: Össze lehet-e fogni a DK-val és Gyurcsány Ferenccel? Van-e Gyurcsány-probléma az ellenzékiek olvasatában?
- 1:10:45: Mi az ellenzéki pártok célja a jövő évi EP-választásokon? Valóban itt derül-e ki, hogy kinek van helye még a politikai palettán?
- 1:15:17: És mi a cél az önkormányzatin? Míg a kormány kivérezteti az ellenzéki városokat, több településen szétesett az ellenzéki összefogás, és ugyanazon a napon az EP-szavazólapon egymás ellen indulnak, hogyan fognak tudni megtartani minden 2019-ben megszerzett várost, vagy akár többet szerezni?