Itthon hvg.hu 2021. december. 21. 08:40

24.hu: Több aggályuk is volt a szakértőknek a keleti vakcinákkal szemben

Hosszas pereskedés után a 24.hu szerezte meg a titkos dokumentumokat az orosz, illetve a kínai vakcináról.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Állatokon, egész konkrétan tengerimalacokon tesztelték először Magyarországon az orosz Sputnyik-V vakcinát még január közepén. A kísérletekre mindössze két nappal azelőtt került sor, hogy a vakcina megkapta volna az ideiglenes gyógyszeralkalmazási engedélyt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől (OGYÉI) – derült ki azokból a titkos dokumentumokból, amiket a Transparency International perelt ki a hivatalból, majd átadott a 24.hu-nak.

A dokumentumokban benne vannak a kínai és orosz gyárlátogatások tapasztalatai, laborvizsgálati eredmények, jegyzőkönyvek, szakvélemények, de kockázatértékelések is, valamint a fent említett állatkísérlet részletei is.

Oroszországban január huszadikán voltak a magyar szakemberek, vagyis mindössze egy nappal az ideiglenes engedély megadása előtt. Ott azonban nem találtak mindent rendben: a teljes körű helyes gyártási gyakorlat megállapítására, illetve ellenőrzésére nem volt lehetőségük. A magyar küldöttség január 21-én jutott el a Roszdravnadzor orosz egészségfelügyeleti intézetbe, ahol átvizsgálják a legyártott vakcinákat. A látogatásról készült dokumentum egy része ki van satírozva, így a TI feljelentést tett az OGYÉI ellen.

Kínába január közepén jutott el magyar küldöttség, hogy a Sinopharm gyártási folyamatát ellenőrizzék. A vakcina január végén kapott engedélyt, miután egy kormányrendelet egymillió oltotthoz és legalább három uniós, vagy tagjelölt országban meglévő engedélyhez kötötte a vakcinák hazai alkalmazhatóságát.

Kínában tizennégy hiányosságot állapítottak meg, ezek javítását március harmadikáig írták elő. Ezért nem adták ki a „helyes gyártási gyakorlat” igazolást (GMP), ez pedig a gyógyszer-engedélyezés alapfeltétele.

A magyar szakemberek több aggályt is megfogalmaztak az orosz vakcinával szemben, a jelentésben azonban „vastagon fogott a radír”: az OGYÉI a részletes tájékoztatást kisatírozta a kiadott dokumentumban. A Szputnyik a kockázatértékelésnél tíz pontot kapott, a szakértők szerint a vakcinakomponensben a replikációra képes vírusok jelenléte komoly biztonsági aggályokat vet fel.

Hirdetés