Ma Magyarországon 17 ezer felnőttre jut egy állami intézményben dolgozó pszichiáter, a gyerekek esetében viszont még ennél is riasztóbb a helyzet.
Összeszedte a Mérce, összesen hány pszichiáter dolgozik ma Magyarországon az állami intézményekben, és azt is megnézték, hogy a szakemberek száma hogyan oszlik el a különböző régiók között. Az eredmény riasztó: kiderült, hogy összesen 403,75 pszichiáter dolgozik az országban, ami azt jelenti, hogy 17 ezer emberre jut egy szakember. Klinikai szakpszichológusból 251, pszichiátriai szakápolóból pedig 1180 van. A gyermek- és ifjúságpszichiátrián viszont még ennél is rosszabb a helyzet: velük 42,25 főállású szakorvos foglalkozik országszerte.
A Mérce szerint viszont sokkal nagyobb aggodalomra ad okot az, ahogy ez a 42 orvos eloszlik az országban. Gyermek- és ifjúságpszichiáterből
- Budapesten 16,
- négy megyében (Bács-Kiskun, Veszprém, Fejér és Győr-Moson-Sopron) 4,
- négy megyében (Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Zala, Vas) 2,
- öt megyében (Tolna, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Heves és Komárom-Esztergom) mindössze 1 darab van.
Nógrád megyében viszont még ennyi sincs: itt összesen 0,25 szakorvos dolgozik. Ez úgy lehetséges, hogy néhány intézményben a szakorvosok főállásban, de részmunkaidőben dolgoznak.
Mindebből az is következik, hogy ma Magyarországon van öt olyan megye – Baranya, Somogy, Hajdú-Bihar, Csongrád és Pest –, ahol egyáltalán nincs állami intézményben dolgozó gyermekpszichiáter.
Az adatokat az LMP-s Ungár Péter kérte ki az ÁEEK-tól, miután meglehetősen hosszan próbálkozott azzal, hogy kiderítse, megyénként hány pszichiáter és szakápoló van az országban. Októberben Rétvári Bence, az Emmi államtitkára arra a kérdésre, hogy megyénként hány pszichiáter dolgozik állami alkalmazásban, csak az országos létszámot árulta el, megyékre bontásról szó sem esett.