2012. november. 29. 10:58 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2012. november. 29. 11:00 Itthon

Százmilliókat csalt ki egy budapesti szélhámos

Több százmillióra, vagy akár egymilliárd forintra saccolják a károsultak azt az összeget, amit különböző projektekhez szükséges önrész nyújtásához, kedvező kamatra adtak kölcsön egy fővárosi asszonynak. Van, aki 90 millió forintot és annak kamatait szeretné viszontlátni. Az ügyben nyomoz a Budapesti Rendőr-főkapitányság.

Mindent elhittek az emberek és milliókat, tízmilliókat bíztak egy budapesti nőre, aki azt ígérte, hogy a "rövid távú befektetésekért" tízszázalékos kamatot ad. Az ügyfelek egy része alig kapott vissza valamennyit, de mások semmit sem láttak viszont millióikból. Egyikük feljelentette az asszonyt, akivel szemben csalás miatt büntetőeljárás folyik, igaz, évekkel ezelőtt már elítélte a Fővárosi Ítélőtábla Katonai Tanácsa jelentős kárt okozó csalás miatt.

„Több részletben, nagyjából 49 millió forintot adtam kölcsön T. Csillának” – mondta a hvg.hu-nak a hiszékenysége miatt magát szégyellő, ezért csak Erzsébet néven nyilatkozatot vállaló asszony. Mint mondta, az asszony hitelügyletek intézéséhez kért tőle néhány hétre ötmillió forintot, cserébe tízszázalékos kamatot ígért. A pénzt ügyvédi letétbe kellett helyeznie, majd külön szerződést írtak az összeg felhasználásáról, s egy újabbat a milliók letétből való kiengedéséről. Azt mondja, nem adott volna neki ennyi pénzt, „ha az ügyvédje nem papírozza le, nem készíti el az ügyvédi letéti szerződést. Tényleg nem vagyok büszke arra, hogy ezt velem meg lehetett csinálni, de az ügyvéd heti két alkalommal, vagy telefonon, vagy személyesen referált, hogy az ügyletek és a banki hitelek rendben folynak és hamarosan, egy-két hét múlva visszakapom a pénzem”.

Az előzetes sem volt akadály

Az ötmilliót Erzsébet visszakapta, így hajlandó volt további kölcsönöket nyújtani ismerősének a hitelügyletek mellett pályázatokhoz szükséges önerő biztosításához is. Ezeket a milliókat és az azokra ígért kamatait azonban a nő – mint a hvg.hu-nak elmondta –, soha nem kapta vissza. T. Csilla ugyanis mindig előállt valamilyen kifogással. Erzsébetnek másfél év után fogyott el a türelme, de akkor már mintegy ötvenmillió forintnak mondhatott búcsút. Kamatok nélkül.

A történet egyik fordulata egyébként, hogy míg Erzsébet a pénzére várt, addig T. Csilla nem egészen egy évet előzetes letartóztatásban töltött szintén csalás gyanúja miatt. Az asszony azért került a rácsok mögé, mert három évvel korábban négyen feljelentették, mivel nekik összesen 160 millió forintjuknak üthetik bottal a nyomát. Az ügy már bírósági szakban van, a Fővárosi Törvényszéken januárban tartják a következő tárgyalást.

A hvg.hu-nak a többi károsult is mind azt mondta: annyira meggyőző volt az asszony fellépése, hogy a szabadlábra helyezése után is újabb összegeket tudott szerezni többek között jogvégzett emberektől, vagy pénzügyi területen dolgozóktól is.

Újabb büntetőeljárás indult a BRFK-n

Tavaly októberben aztán egy újabb károsult tett feljelentést T. Csilla ellen, szintén csalás gyanúja miatt. A nyomozást felügyelő Fővárosi Főügyészség tájékoztatása szerint szerdán döntenek arról, meghosszabbítják-e a nyomozást. A döntésről nem kaptunk egyelőre tájékoztatást, de mivel a hvg.hu-nak a károsultak azt mondták, még nem mindenkit hallgattak meg közülük, valószínű, hogy az eljárást folytatják.

A feljelentő négy évig tartó kálváriája után ma már biztos abban, hogy semmit nem lát viszont a kölcsönadott hetvenmillió forintjából. Neki ráadásul az asszony régi barátja volt, ezért megbízott benne. A rendőrségen beszámolt arról, hogy T. Csilla adóssága törlesztéséért cserébe felajánlotta egy egészségügyi vállalkozás három részvényét, mondván, hogy azok darabja 250 millió forintot ér. Csak később derült ki, hogy az értékpapírok darabonként egymilliót kóstálnak. A pórul járt asszonynak két tartozást elismerő nyilatkozata is van T. Csillától, az egyik ingatlanfedezettel ellátott, ám nem jutott hozzá az ingatlanhoz sem.

Saját magukat is hibáztatják a károsultak

Az asszony hitegetéséből másoknak is elege lett,  úgy gondolták, jobban járnak, ha közösen lépnek fel a nő ellen, ezért nekiálltak összegyűjteni a sértetti kör tagjait. Hozzájuk csatlakozott a hetvenmillió forintját bánó Bálint, aki – mint a hvg.hu-nak elmondta – saját magát is hibáztatja hiszékenységéért, amiért elfogadta T. Csilla sorozatos kifogásait a nem fizetésre. „Az is közrejátszhatott azonban mindebben, hogy korábban nem voltam részese ilyen lehúzásnak.” A nő a tartozását elismerte ugyan Bálintnak, de továbbra sem fizet.

Szintén papírja – T. Csilla közjegyző előtt tett nyilatkozata – van egy másik károsultnak, Petrának, hogy a nő több tízmillió forinttal adós neki. „Lakásvásárlás előtt szerettem volna megfialtatni a pénzem, ezért bíztam azt Csillára” – közölte Petra a hvg.hu-val. „Aztán, amikor kellett volna, nem kaptam vissza az összeget, mert Csilla többször is átvert: megígérte ugyan, hogy fizet, de soha nem teljesített.” A nő most sem hiszi, hogy másképp lesz, annak ellenére, hogy ismét napirenden van a kölcsönök megfizetése. Ezt állítólag egy külföldön élő, magyar származású idős ember segítségével tudná T. Csilla teljesíteni.

DT Diamond: több száz sértett, félmilliárdos kár

Hogy az emberek milyen könnyen áldoznak jelentősebb összegeket kecsegtető befektetési ígéreteknek, jól mutatja a több száz embernek mintegy félmilliárd forint kárt okozó DT Diamond-ügy is, melyet a Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság tárgyal. A nyomozás még 2004-ben indult a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének feljelentése alapján, mivel a felügyelet megállapította, hogy a cég engedély nélkül befektetési tevékenységet folytat.

A DT Diamond magas hozamot ígért az embereknek azért, ha tőle gyémántot vesznek, majd a köveket egy idő után visszaadják – eladják – neki. Persze a cég által beminősített gyémántot az eredeti csomagolásban kellett hagyni. A hároméves futamidő után például mintegy 80 százalékos kamatot helyeztek kilátásba. Volt, aki kétszázezer forintot áldozott az ügyletre, de akadt olyan vevő is, aki nem sajnált 69 millió forintot befektetni a DT Diamondnál. Az ügyészség szerint a DT Diamond vezetője a gyémántok származásával, értékével és azok értéknövekedésével kapcsolatban az ügyfeleket megtévesztette, annak megfizetésére ugyanis módja és reális lehetősége nem volt, az szándékában sem állt.

A sértettek egy része szerint képtelenség, hogy valaki ennyi embert átverjen, s a hatóságok ne juttassák börtönbe. Különösen azért gondolják ezt így, mert T. Csillának nemcsak folyamatban lévő büntetőeljárási ügyei vannak, hanem egy elmarasztaló jogerős ítélete is. A hvg.hu úgy értesült, hogy a Fővárosi Ítélőtábla 2005 decemberében két év szabadságvesztést szabott ki T. Csillára és két társára is azért, mert egy férfit 12 millió forinttal megkárosítottak. Úgy tudjuk, a bíró az ítéletben a szervezői szerepet az asszonynak tulajdonította. A Fővárosi Törvényszék előtt most folyó ügyben felróttakat pedig T. Csilla akkor követte el, amikor a jogerős elmarasztaló ítélet hatálya alól még nem mentesült. A törvényszék tájékoztatása szerint „ezek az adatok a bűnösségi körülmények között kerülhetnek értékelésre” – közölték a hvg.hu-val.

A történtekről, a károsultak által elmondottakról a hvg.hu szerette volna megkérdezni az érintettet is, ám a nő ügyvédjén keresztül azt közölte, hogy folyamatban lévő ügyekről nem kíván nyilatkozni.

Hirdetés
Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.