2010. november. 12. 10:46 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2010. november. 12. 16:54 Itthon

Milliókat szedett össze az álbróker

Már több hónappal ezelőtt panaszt tettek a Goldbroker Kft. működésével kapcsolatban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél (PSZÁF) és a rendőrségnél is, de mostanáig nem sok minden történt. A Budapesti Rendőr-főkapitányság felhívásban keresi az álbróker áldozatait.

Egyelőre nem tudni, pontosan hány ember és mennyi pénzt bízott a Goldbroker Kft.-re annak reményében, hogy a cég által garantált havi nyolc százalékos haszonra tegyen szert. Az érintettek számításai szerint akár kétszá zmillió forint is lehet az az összeg, amivel megkárosították őket.

Egy évvel ezelőtt egy budapesti nő egymillió forintot adott a Goldbroker Kft. ügyvezető igazgatójának. Lippai Zsolt az összeg hizlalását devizaügyletekkel vállalta. Mindezt ráadásul egy olyan szoftver segítségével ígérte, amely teljesen biztosan havi nyolc százalékos hasznot produkál. A szerződés feltétele az volt, hogy az ügyfél legalább három hónapra kösse le a pénzt, s ez idő alatt ne vegye ki a kamatot, amit az asszony - ígérte az ügyvezető - majd a végén, egy összegben kap meg.

Ennek ellenére, mint a nő ügyvédje, Varga Tamás a hvg.hu-nak elmondta, a kontraktus lejárta után ügyfele sem a befektetéséhez, sem a kamataihoz nem jutott hozzá. „Idén áprilisban Lippai kifizetett ugyan 150 ezer forintot, de a többivel azóta is adós. Mivel szerintünk felmerült a gyanú arra, hogy a Goldbroker Kft., amelynek tulajdonosa a Barkleys Goldinvestment Services Llc. offshore cég, a befektetők megtévesztésével történő illegális betétgyűjtést végez, a PSZÁF-hoz fordultunk és feljelentést tettünk a Budapesti Rendőr-főkapitányságon csalás miatt. Az ügy nyomozását pedig az V. kerületi kapitányság kapta meg” - mondta Varga.

További károsultak jelentkezését várja a BRFK

A rendőrség kéri, hogy akinek sérelmére hasonló bűncselekményt követtek el, vagy a csalóval kapcsolatban információval rendelkezik, jelentkezzen az V. kerületi kapitányságon, illetve a telefontanú 06 80 555 11-es telefonszámán, a 107-es vagy a 112-es központi segélyhívók valamelyikén.

A hvg.hu információi szerint nemcsak Varga Tamás ügyfele kérte a rendőrség segítségét, hanem még két további ember is. A nyomozást jelenleg az V. kerületi Rendőrkapitányság végzi. A PSZÁF – mint azt a hvg.hu-val közölte – „jelenleg piacfelügyeleti vizsgálatot folytat a Goldbroker Pénzügyi Tanácsadó Kft. tevékenysége kapcsán, engedély nélküli pénzügyi tevékenység gyanújával”. A vizsgálat alapját az adhatja a hvg.hu tudomása szerint, hogy vannak olyan több milliós megbízási szerződések, amelyeket Lippai Zsolt nem a Goldbroker nevében, hanem magánszemélyként kötött.

Lippai korábban – amikor az első feljelentés megérkezett a rendőrségre – a hvg.hu-nak elmondta, hogy a gazdasági világválság miatt csúszik a fizetésekkel, de mindenki meg fogja kapni a neki járó összeget.

Amire több mint egy éve vár az az ügyfél, aki mintegy 17 millió forintot szeretett volna megforgatni. Az ő esetében egy biztosító cégtől kapott értesítés miatt bukott ki, hogy valami nem stimmelhet a Lippai-féle ügylettel. A férfi ugyanis abban állapodott meg a Goldbroker vezetőjével, hogy biztosításba fektet, ezért teljesen megdöbbent a biztosító hárommillió forintos követelésén.

Miután a férfi és más ügyfelek is úgy érezték, elszakadt náluk a cérna, és elkezdték követelni Lippaitól a nekik járó pénzt, a cégvezető állítólag annyira fenyegetettnek érezte magát, hogy megbízott egy követeléskezelő céget a helyzet rendezésével. A G&Gy Business részéről neki is álltak az egyeztetéseknek, sőt, új irodát béreltek az ügyfelektől rettegő Lippai Zsoltnak. Mindezek ellenére rá kellett jönniük, hogy az ügyvezető velük szemben sem őszinte és tisztességes – mondta el a hvg.hu-nak a G&Gy vezetője, Györök István. Állítása szerint azután szakították meg az együttműködést, hogy Lippai hamis dokumentumokkal akarta igazolni nagyobb összegek számlájára való beérkezését.

Az emberek a tapasztalatok szerint a haszon reményében nem kellően óvatosak és könnyen belemennek olyan ügyletekbe, amivel megtévesztik őket. A csalók általában barátok révén férkőznek az emberek bizalmába. A nagyon jó vagyoni körülmények látszatának biztosítása pedig csak tovább növeli a befektetni vágyók hitét abban, hogy nem járnak rosszul. Ebben a reményben meghagyja őket az, hogy a szerződés megkötése – ami ügyvédi ellenjegyzés nélkül történik – után néhány héttel minimális pénzt kapnak mint a jó üzlet hasznát. Innentől kezdve azonban semmit sem látnak viszont a befektetésükből.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.