2012. január. 19. 15:15 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 19. 15:28 Bűnügy

Hatszáz tanút hallgathat meg a bíróság a DT Diamond Rt. ügyében

Megkezdődött a DT Diamond Rt. ügyében indított büntetőper a Fővárosi Törvényszéken csütörtökön. A cég volt és mostani vezetőjét a gyémántbefektetésekkel kapcsolatban egyebek mellett több rendbeli, különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalással vádolják, az ügyészség szerint több mint ötszáz embert vertek át. A tárgyaláson a vádlottak közölték: nem érzik magukat bűnösnek.

A rendőrség a cég ügyében 2004-ben kezdte és 2009-ben zárta le a nyomozást. Akkor azt a tájékoztatást adta, hogy a megtévesztett, magas hozamra váró vevők 200 ezer és 69 millió forint közötti összegért vásároltak gyémántot, a meg nem térült kár meghaladja a félmilliárd forintot.

A tárgyaláson ismertetett vádirat szerint az elsőrendű vádlott az 1990-es években Németországban gyémántok értékesítésével foglalkozott, majd elhatározta, hogy gyémántüzletbe kezd, és az ügyfelek megtévesztésével jelentős pénzösszeghez jut. Előbb az Atlantis-Contor Kft., majd később a DT Diamond Rt. és a Diamond Trade Kft. képviseletében eljárva az ügyfeleknek jelentős hozamot garantáló gyémánt-adásvételi, és meghatározott időre szóló visszavásárlási ajánlatot tett.

A befektetési tevékenység hirdetése, a szerződéskötések, majd az ügyfelekkel való kapcsolattartás során a gyémántok származásával, értékével és azok értéknövekedésével kapcsolatban a vádlott az ügyfeleket megtévesztette. A visszavásárlási szerződésben megjelölt garantált értéknövekedés megfizetésére módja és reális lehetősége nem volt, az szándékában sem állt.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete 2004 végén hozott határozatában megállapította, hogy a társaság a felügyelet engedélye nélkül befektetési tevékenységet folytatott, ezzel egyidejűleg a cég részére megtiltotta a tevékenység folytatását, és a jogosulatlan pénzügyi tevékenységgel kapcsolatban büntetőeljárást kezdeményezett.

A büntetőeljárással összefüggésben a DT Diamond Rt. tevékenysége jelentős sajtóvisszhangot kapott, amelynek hatására az ügyfelek többsége egy időben igényelte a gyémántok szerződés szerinti értékesítését, illetve visszavásárlását, ezért a cég fizetésképtelenné vált.

A vádirat szerint az elsőrendű vádlott 2005 elején 500 forintért eladta a cég részvényeit a másodrendű vádlottnak, aki az ügynökök előtt a bizalom fenntartása érdekében valótlanul azt állította, hogy ismeretlen bankszámláján egymilliárd forintot meghaladó pénzösszeg áll rendelkezésére, ezáltal az ügyfelek kifizetése csak idő kérdése. Az ügyfeleket arról tájékoztatta, hogy a befektetések kifizetése csak a DT Diamond Rt. megvásárlásával kapcsolatos adminisztrációs kötelezettségek teljesítése után indulhat meg.

Az ügyészség szerint a másodrendű vádlottnak valójában nem volt lehetősége a gyémántok megvásárlására, az szándékában sem állt, valódi célja az ügyfelek gyémántjainak megszerzése volt.

A bíróság előtt csak a másodrendű vádlott kívánt vallomást tenni, az elsőrendű nem.

A per március 7-én tanúmeghallgatással folytatódik. Az ügyben eljáró bíró jelezte, hogy az eljárás során várhatóan körülbelül hatszáz tanút hallgatnak meg.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.