Kompromisszumos megoldás születhet az LMP hétvégi kongresszusán arról, hogy kezdjen-e tárgyalásokat az ökopárt a Bajnai Gordon nevével fémjelzett Együtt 2014 mozgalommal.
Mint arról a hvg.hu korábban beszámolt, Bajnai október 23-i visszatérése, illetve az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért (Milla), a Szolidaritás és a Haza és Haladás alkotta Együtt 2014 létrehozása nagy dilemmák elé állította a legkisebb ellenzéki pártot. Több LMP-s forrás is megerősítette: felmérések szerint az MSZP-t elutasító, a korábbi kormányok tevékenységét – így Bajnai miniszterelnökségét – kritikusan szemlélő tagság jelentős része ellenzi a párt önállóságának feladását, a párt választóinak többsége viszont szeretné az együttműködést.
Az LMP-ben korábban felmerült, hogy „új pólus” címen, az MSZP ellenében a párt vállalja a parlamenten kívüli új szervezetek összefogását, és így nyerjék meg a kormányban csalódott jobboldali szavazókat. Erről ők is a Millával és a Szolidaritással akartak tárgyalni, de a Bajnai alapította Haza és Haladás megelőzte őket. Az Együtt 2014 ugyanakkor először éppen az LMP-nek küldött meghívót a tárgyalásokra, és Juhász Péter, a Milla elnöke azt mondta a hvg.hu-nak adott interjújában, az LMP részvétele éppenséggel garancia lehet, hogy az Együtt 2014 nem kezd el tárgyalni a szocialistákkal.
Viták
Az elmúlt napokban a párt vezető politikusai a nyilvánosság előtt vitatkoztak az Együtt 2014-gyel való esetleges együttműködésről. A frakcióvezető, Jávor Benedek november 7-én azt nyilatkozta: „az ország súlyos krízisben van és ebben a helyzetben pedig történelmi felelősségünk minden olyan eszközt megvizsgálni, amelyik lehetőséget teremt az Orbán-kormány leváltására”. A frakcióvezető szerint felelőtlenség lenne, ha pártja nem vizsgálná meg az együttműködés lehetőségét.
Nyilatkozata vitát indított: a korábban MDF-es Mile Lajos parlamenti képviselő felelőtlenségnek nevezte, hogy Jávor a kongresszus előtt nyilatkozott az Együtt 2014-gyel való együttműködés lehetőségeiről. Mile szerint az is káros, ha a kongresszust megelőzően pártjukból bárki tárgyalásokat kezd bármilyen összefogásról. Még Bajnai feltűnése előtt Schiffer András korábbi frakcióvezető – a párt önállósága mellett kardoskodó politikus – a hvg.hu-nak adott interjújában úgy fogalmazott, egyértelmű nemet mondana a jövőben egy olyan kormányra, melyet „az elmúlt 20 év bármelyik miniszterelnöke vezet”.