Minél kevesebb volt minisztert és államtitkárt szeretne látni az Együtt 2014-ben Juhász Péter. A Milla vezetője szerint félreérti a helyzetet, aki azt gondolja, Bajnai Gordon vezető szerepet tölt be az együttműködésben, listavezető majd az lesz, akivel a legnagyobb esély van leváltani a Fideszt. A LMP csatlakozása erősítheti a garanciát, hogy nem a 2010 előtti állapotok restaurálására készülnek. Interjú.
hvg.hu: Van egy egyesületem, Européer Köldöknézők Egy Jobb Világért. Körbe tudunk ülni egy kocsmaasztalt a taggyűléseken. Mikor csatlakozhatunk?
Juhász Péter: Bármikor. A cél, hogy minél több társadalmi szervezet csatlakozzon azokhoz a cselekvésekhez, amit majd folytatni fogunk. Magához, ahhoz az asztalhoz azonban, ahol az Orbán-kormány leváltásának stratégiáját beszéljük meg, és azt, hogy ez hogyan, milyen feltételek mellett valósulhat meg, csak valós támogatottsággal bíró partnerek csatlakoznak majd. Azon még dolgozunk – a jövő héten várhatóan elkészülünk vele –, hogy ez milyen elvek mentén történjen.
hvg.hu: Hogy tartják magukat távol a kínos önjelölt „stratégiai partnerektől”?
J. P.: Ezzel várjuk meg a jövő hetet, de az biztos, hogy konszenzussal döntünk majd, ki lesz partner, ki nem. Szerintem mindenki el tudja dönteni, hogy egy-egy szervezet csak kamuból létezik-e.
hvg.hu: Sok volt minisztert vagy államtitkárt látna szívesen az Együtt 2014-ben?
J. P.: Minél kevesebbet. A cél, hogy a civilek kapjanak minél nagyobb szerepet a politikában. Ezt nem a régi arcokra szeretnénk alapozni, de ez azt sem jelenti, hogy eleve kizárnánk valakit csak azért, mert korábban már megpróbált tenni valamit az ország jobbításáért. De mondom, ebben nem én egyedül döntök majd, hanem konszenzussal. Most először az a dolgunk, hogy azokat a szerveződéseket próbáljuk meg bevonni, akik értékrendjükben állnak közel hozzánk, és akikkel összehozhatunk egy programot.
hvg.hu: Mekkora lesz ez a kör?
J. P.: Nem szeretnénk túl nagyra bővíteni azért.
hvg.hu: Reálisnak tartja a Medián közvélemény-kutatását, miszerint máris a legtámogatottabb ellenzéki erővé vált az Együtt 2014?
J. P.: Visszafogottsággal kezelem. Nyilván egy olyan csodavárást jelez, amitől nekünk nem szabad elszállnunk. Ráadásul félrevezető is, hiszen az Együtt 2014 pont nem arról szól, hogy egy újabb versenytárs jött létre az ellenzéki oldalon, hanem az együttműködésről. Rossznak tartom a kérdésfeltevést ezért, hiszen nem az LMP-hez, vagy a 4K-hoz képest mért támogatottságunk a lényeg, hanem, hogy fél év múlva lesz-e olyan erő, ami össze tudja fogni ezeket, és együtt hogy állunk majd.
hvg.hu: Csak mert így pont a torta újraszeletelése valósulna meg, nem annak növelése.
J. P.: Ez természetes valahol, de a legfontosabbnak azt tartom, hogy a bizonytalanokból is el tudtunk hozni 10 százaléknyit. Ha ezt a számot minél nagyobbra tudjuk feltámasztani, akkor már jót tettünk. És a tortát is növeltük.
hvg.hu: Bajnai Gordon miatt jönnek a választók, vagy az Együtt 2014-nek szól a meglepő támogatottság?
J. P.: Erre nincs mérés, nem tudhatjuk. Biztos, hogy Bajnai Gordon személye önmagában is vonzó, de biztos, hogy szerepe van ebben a Szolidaritásnak is, biztos, hogy tömegeket tud megmozgatni a Milla, ezt jól mutatta az október 23-i tüntetésünk is. A támogatottság közös eredmény, abban bízom, hogy a kör tágulni fog, és még több embert szólítunk majd meg.
hvg.hu: A jobboldal, a csalódott fideszesek felé továbbra sem látni a szabad gyököket.
J. P.: Én látok. Rengeteg jobboldali emberrel beszélek, aki támogat minket. Éppen tegnap találkoztam egy idős professzorral, aki 2002-ben még Orbán Viktor mögött állt a pulpituson. Most teljes elkötelezettséget mutat a Milla iránt, érti, miről beszélünk, érti, hogy azt szeretnénk, hogy középen találkozzon a jobb- és baloldal. Csak egyelőre félnek a nyilvánosság elé állni. Van egy egzisztenciális félelem, és egy bosszúvágytól való félelem bennük.
hvg.hu: Kíváncsi leszek, hányan kezdik el most böngészgetni a 2002-es fotókat, ősz fejek után kutatva. Milyen bosszúhadjáratra gondol?
J. P.: Például egy lejárató kampányra, amit a kormánypropaganda folytatna ellenük. Bajnai Gordonhoz is sorra jelentkeznek be korábban a Fideszhez kötött közéleti személyiségek. A Szolidaritás tagjai mesélik, hogy sok csalódott fideszessel találkoznak. Nagyon sokan nem erre a pártra szavaztak, mint ami most a Fidesz. Pont az ellen voksoltak, amit most dupla dózisban kapnak. De még másfél év van a választásokig, elég csúcsra járatni a kampányt fél évvel korábbra, akkorra kell, hogy minél többen becsatornázódjanak.
hvg.hu: Hány aláírást akarnak összegyűjteni?
J. P.: Én tízmilliónak örülnék a legszívesebben. Ja, nem, tizenötnek, mert vegyük ide a határon túli magyarokat is. Nincs ilyen elvárás, annak örülnék, ha minél többen éreznék, hogy fontos a jelenlétük, hogy bevonódjanak a politikába.
hvg.hu: A Milla a program mely fejezeteit írja majd?
J. P.: Mi inkább elvárásokat fogalmazunk meg szerintem. Itt van a Magyar Polip oldal, amiben diagnózist állítunk fel, és megoldásokat is szeretnénk kínálni, ezekből nagyjából következtetni lehet, hogy szerintünk a következő kormánynak milyen területeken, minek kellene megfelelnie: például, hogy szerintünk az oktatáspolitika hol csúszott el egy végletesen rossz irányba. Egyébként a Milla céljai régóta ismertek: a demokratikus jogállam helyreállítása, a nyilvánosság minél szélesebb körű kiterjesztése, a civil társadalom erősítése.
hvg.hu: A marihuána legalizálása benne lesz a programban?
J. P.: Nem gondolom. Még a Milla programjában sincs benne.
hvg.hu: A rendszer visszabontására van szükség önök szerint, de ennek számos nehezen megfogható eleme van konkrét esetekben. Például a legfőbb ügyész intézményével, közjogi helyzetével nem biztos, hogy gond van, de a személyével igen, és sorolhatnám a hasonló példákat. Meddig mennek el a visszabontásban?
J. P.: Egyértelmű, hogy az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet által kiadott nyolc alapelv a jogállam helyreállítására alapvető fontosságú. Ha a politikai részét nézzük, tudom, hogy elszálltnak tűnik, de én a kétharmadra hajtok: abban bízok, valós felhatalmazást kapunk arra, hogy megtegyük a szükséges lépéseket.
hvg.hu: De gondolom, ehhez számos személycserét is szükségesnek látnak. Kiket fognak leváltani?
J. P.: Nagyon utáltam, hogy egy-egy kormányváltásnál mindenhol kicserélődött a vezetés, de most a Fidesz alatt még mondjuk a természetvédelmi hatóságoknál is sorra rúgták ki azokat, akik nem voltak végletekig lojálisak. A szakértelem egyáltalán nem számít, látjuk ezt a költségvetési tanács tagjaitól a monetáris tanács új delegáltjaiig sok helyen. Ilyen személyi környezetben nyilván nem lehet végrehajtani egy rendszerkorrekciót. Meg kell nézni, hogy ki jó szakember, ki nem, szerintem sokan vannak, akik látszatra meghunyászkodtak, de egy másik kormány alatt másképp viselkednének. Bízom benne, hogy minél kevesebbre, de személycserékre nyilván szükség lesz.
hvg.hu: Hogy dől el, hogy kit rúgnak ki?
J. P:. Ez még korai kérdésfeltevés. Nyilván az a kör, amely az együttműködésről dönt, majd annak az elveit is meghatározza, hogy kikkel tud együtt dolgozni.
hvg: Miért az LMP felé lépnek először?
J. P.: Mert egy új politikai kultúra megvalósítása közös alap a Milla és az LMP között. Én nagyon fontosnak tartottam, hogy először őket kérjük fel. Ők voltak, akik már 2010-ben elmondták, hogy a jobb- és baloldal közötti árkokat be kell temetni. Számunkra ők az elsők.
hvg.hu: Lehet, hogy az LMP „árokbetemetne” kifelé, de a párton belül a hírek szerint elég nagy törésvonalak vannak, húzós kongresszus elé néznek a jövő héten…
J. P.: Ezért van, hogy jelzést küldtünk feléjük, mert jó lenne, ha azon a kongresszuson valahogy dűlőre tudnának jutni egymással.
hvg.hu: Úgy tudjuk, nincsenek könnyű helyzetben: egy felmérés szerint a szavazóik nagyobbik része kifejezetten támogatná az együttműködést Bajnai Gordonnal; a tagság, és így a kongresszusi küldöttek viszont ódzkodnak ettől. Mire számít ezek után?
J. P.: Én ezt nem látom ennyire éles különbségnek. Van egyfajta megosztottság a pártban, de hogy az arányok pontosan micsodák, azt nem tudom. Azt érdemes tudni, hogy az együttműködésben minden konszenzussal dől el, tehát a legnagyobb garancia arra, hogy a parlamenti pártként tényleges politikai súllyal bíró LMP feltételei teljesüljenek az, ha részt vesz ebben. Ezért tartanám fontosnak, hogy bekerüljenek az Együtt 2014-be. Kívülről elég nehéz lenne az elveiket számon kérni, vagy érvényesíteni. Az LMP tagságánál egyébként nem látok éles elutasítást, hanem aggodalmat, hogy nem a szocialisták részvételének előkészítése, nem a 2010-es állapotok restaurálása történik-e. De azzal, hogy jönnek, a garancia csak erősödik arra, hogy nem ez fog történni.
hvg.hu: Azt is lehetett tudni, hogy ők szerették volna, ha Bajnai Gordon még nem bont zászlót a Milla tüntetésén. Nem tettek ezzel keresztbe nekik?
J. P.: Ez egy nagy félreértés: mi nem vezetőt kerestünk, azzal, hogy Bajnai Gordon felszólalt, nem jelenti azt, hogy ő innentől az Együtt 2014 bármilyen vezetője lenne. Aki így gondolja, tévúton jár. Persze, Bajnai Gordon a legnagyobb név, volt már miniszterelnök, mindenki őt emeli ki, de akkor is három egyenrangú szervezetről van szó. Mindegyik beletett valamit az Együtt 2014-be, az LMP is ezt tehetné, de ha ők azt gondolják, hogy Bajnai Gordon a vezető, akkor saját magukat viszik tévútra. Álljon az élre mondjuk Karácsony Gergely, és mérettessen meg: én arra fogok szavazni a listavezető személyét illetően, akivel a legnagyobb esély van az Orbán-kormány leváltására. Megnézzük jövőre, ki lesz a leghitelesebb a szavazóknak. Nekem például még arra sincs ambícióm, hogy parlamenti képviselő legyek, pláne, hogy netán valamilyen kormányban szerepet vállaljak.
hvg.hu: Rendezvényt tartott a Civil Összefogás Fórum, ahol leleplezték, hogy Bajnai Gordon is tudja úgy tartani a kezét, mint Gyurcsány Ferenc: mennyire törte ez meg önöket?
J. P.: Most értesültek róla, hogy elindult az Együtt 2014? Azt javaslom nekik, ne csak a kormány által uralt médiából tájékozódjanak, mert akkor sosem lesznek képben. Egyébként vicces az a politika, amelyik a másik legyilkolását tekinti identitása alapjának. Ezt el kell viselni.
hvg.hu: Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor között azért ez elég sokáig jól működött.
J. P.: Világos, ezen szeretnénk túllépni. Nem a félelemre építeni, nem arra, hogy „jönnek a fasiszták”, „jönnek a kommunisták”, a politikai kultúraváltás éppen erről szólna. De persze felkészültünk rá, hogy le fognak gyilkolni karakterileg, nem félünk tőle.
hvg.hu: Amerikába készült támogatói körútra. Milyen országokba akar még elutazni?
J. P.: Richard Field fizetett nekem egy repülőjegyet, hogy menjek ki, ha szükséges, de a hurrikán közbejött, most műtik a kutyámat, ráadásul a harmadik gyermekem érkezését is várjuk, egyelőre nem tudok elutazni. Egyébként, ahová csak lehet, szeretnék eljutni, és támogatókat szerezni.
hvg.hu: Mely pártcsaládokra számítanak inkább?
J. P.: Ahol demokrácia van, ott mindegy, Amerikában ugyanúgy a demokratákat, vagy a republikánusokat is meg szeretnénk majd keresni. Elég megnézni, mit mondott Mitt Romney a veresége után, ilyen politikai kultúrát szeretnénk mi is. Ugyanez van Németországban is.
hvg.hu: Valóban azért szervezett ellenzéki mozgalmat, mert nem kapott családi adókedvezményt a kormánytól? Ön beszélt erről.
J. P.: Ez így túlzás, egyszer azt mondtam, hogy ez volt az utolsó csepp a pohárban. Számba sem tudom venni, hány helyen tapostak belém az elmúlt két évben. Az egy dolog, hogy nincs munkám, de az, hogy az Orbán-kormány beleugat abba, hogy mikor házasodjak össze a barátnőmmel, vagy mikor nem, az már túlzás. Ráadásul megbeszéltük, hogy a harmadik gyerek megszületése után összeházasodunk. De nehogy már az állam zsaroljon meg, hogy csak akkor nevelek igazi magyar gyerekeket, ha összeházasodunk. Adott esetben csak úgy sutyiban, a papírért az önkormányzatnál? Mekkora undorító, demagóg dolog ez már.
hvg.hu: Hogy akarják elkerülni, hogy a rezsimváltás…
J. P.: Én nem szeretem ezt a kifejezést…
hvg.hu: Bajnai Gordon használta…
J. P.: Mindegy, nem fontos annyira.
hvg.hu: Tehát hogy akarják elkerülni, hogy ha kormányra kerülnek, a változások ne csússzanak bele egy jó kis magyaros kultúrkampfba? Sokan akarnak szimbolikus változtatásokat is, új címert például.
J. P.: Én a konszenzusos döntéshozatalban hiszek. De például 1873-tól ugyanaz volt 2010-ig Budapest zászlaja, ez konszenzusnak köszönhető, erre jön Tarlós István, és azt gondolja, hogy megváltoztatja, mert ő ért hozzá. Ez egy vállalhatatlan f…ság szerintem. Ezt akár vissza is lehetne csinálni, elmebetegség volt, akár a Moszkva tér átnevezése. Könyörgöm, a Moszkva nem egy kommunista ember, rengetegen kötődünk hozzá, randiztunk az óra alatt, film készült róla. A Széll Kálmán térhez ki kötődik? Nem leszek híve annak, hogy mindent cseréljenek le, a demokratikus jogállam megteremtése a legfontosabb cél, erre kell koncentrálni.
hvg.hu: Nem tartja viccesnek, hogy ilyeneken vitatkoznak sokan, amikor egyelőre még mindig a Fidesz a legnépszerűbb politikai erő?
J. P.: Egyrészt nem közvélemény-kutatást kell nyerni, hogy egy klasszikust idézzek, másrészt eddig nem jelent meg a színen olyan potenciális erő, aminek lehet esélye egy jelentős ellenzéki összefogást kikovácsolni. Harmadrészt még a Fidesz esetében is kisebbségről beszélünk: a legtöbben a pártot választani nem tudók, szavazni nem akarók vannak. Nem hiszem, hogy a Fidesz vissza tudja szerezni az elveszített támogatóinak akár csak a felét is. Ez milliós szám, ezek az emberek nagyon megutálták őket.
hvg.hu: Hogy lesz meg 3 millió szavazójuk az MSZP nélkül?
J. P.: Nem tudom, hogy ez meglesz-e, arra kell törekedni, hogy minél több legyen, aztán majd meglátjuk, mi lesz az MSZP-vel, milyen helyzetből tárgyalhatunk esetleg velük. Ez megint a választók döntése lesz, hogy ők kiben látnak olyan súlyt, hogy le tudja váltani a kormányt.
hvg.hu: Számítanak bírósági akadékoskodásra az egyesület bejegyzésekor?
J. P.: Persze. A 4K fél éve akar párttá alakulni, a Szolidaritással is minden létező játékot eljátszottak már, velünk is ez van: 30 nap lenne az egyesület bejegyzésére, a határidő lejárta előtt hirtelen felszólítanak hiánypótlásra, és megint ketyeg minden tovább. Ettől függetlenül a területi szerveződés folyik, ehhez nem kell bejegyzett egyesület, eddig is megvoltunk nélküle. Az lenne jó, ha egy év múlva már országos akciókra lennénk képesek.