„Ne hagyj magamra! Mint annyi más kistelepülés jól működő iskolája, mi is ťárvánŤ maradtunk. (...
„Ne hagyj magamra! Mint annyi más kistelepülés jól működő iskolája, mi is ťárvánŤ maradtunk. (...) be kellett látnunk, nincs többé az állami támogatás felhőtlen biztonsága. A kapott normatíva kevés, a fenntartás bizonytalan, közel 120 gyermek jövője válhat kétségessé a mártélyi általános iskolában, ezért úgy döntöttünk, árverezzük magunkat" – olvasható a falu honlapján.
Manapság, amikor akár tevét is örökbe lehet fogadni, miért ne lehetne intézményt is? – kérdezi Giliczéné Molnár Irén, az iskola igazgatója, aki úgy tudja: az országban egyedülálló a kezdeményezés. Mintegy 3 éves Szegvárral közös fenntartás után az idei tanévtől – újabb partner hiányában – az önkormányzat önállóan működteti az oktatási intézményt. Ez pedig mintegy 10 millió forint pluszterhet ró a falu költségvetésére - idézte a vezetőt a delmagyar.hu.
A portál szerint az örökbefogadás 1 hétre szól, és minimum 250 eurós adományt jelent. Ez esetben az örökbefogadó bronz fokozatú támogatóvá válik, amit oklevél tanúsít. Az ezüst minősítés 500, az arany 1000, a gyémánt pedig 10 ezer eurótól indul. A támogatás kizárólag a diákok tanulásának elősegítésére fordítható – hangsúlyozta Giliczéné Molnár Irén. Ez a kezdeményezés egyébként csak egy azok közül, amelyek segítségével szeretnék megőrizni a faluban az iskolát.
Költségcsökkentés miatt vegyes tüzelésűre cserélik az iskola kazánjait. A szülők társadalmi munkában vállalták, hogy segítenek a kémény építésénél, a támogatójegyekből pedig saválló béléscsövet vesz az intézmény. A hétvégén egyébként szintén felajánlásnak köszönhetően már gyűjtötték a szülők és az iskola pedagógusai a tűzifának valót - írta a delmagyar.hu.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.