Az Egyesült Államokban a legfrisebb statisztikák ugyan azt mutatják, hogy néhány állam bizonyos körzeteiben már nem...
Az Egyesült Államokban a legfrisebb statisztikák ugyan azt mutatják, hogy néhány állam bizonyos körzeteiben már nem esnek a lakásárak, sőt, egyesekben (Florida, Kalifornia) már növekednek is, azért mégis az az általánosabb, hogy mind több ház elé kiteszik a "foreclosure" vagy a "bank owned" feliratú táblát. Ezzel jelzik, hogy a hitel bedőlése után az ingatlan visszakerült a bankhoz és az tehermentes.
Természetesen a legnagyobb előny az ár. A bankok megpróbálják minnél gyorsabban értekesíteni az ingatlant, hiszen számukra egy ingatlan csak egy nem kivánatos súly, amitől szeretnének megszabadulni, ezert áron alul kínálják. A másik nagy előnye, hogy az ingatlan már üres, ezért biztosak lehetünk benne, hogy olyan állapotban kapjuk meg az ingatlant, mint amilyenben azt láttuk.
"A legtobb vevő azt hiszi, hogy a banki ingatlanokat el tudja 'lopni'. Ez nem is állhat távolabb az igazságtól" - hÍvta fel a figyelmet Laszlo Kovacs, Floridában élő ingatlanközvetítő. Mint mondta:a már említett merevségük miatt a bankok csak egy bizonyos százalékot hajlandók engedni az árból, s ez általaban nem több, mint 5-10 százalék. Ugyanis a bank minden 30 napban csükkenti az ingatlan árat, ha az nem kelt el.
Nézzünk egy példát!
A bank hozzájut egy ingatlanhoz, majd annak tulajdoni lapját tisztázza, kifizeti az adóhátralékot, közös költséget, közműdíjakat, stb. Ezek után eladásra kínalja az ingatlant, tipikusan 30%-al a forgalmi érték alatt, ami annyit jelent, hogy a megadott környéken lévő, eladásra kínált házak, lakások alapján értékeli fel az ingatlant. Ilyenkor az ingatlanok túlnyomó része már elkel, hiszen a 30% jókora profit lehetőséget ad a befektetőknek. "Természetesen még ebből is lehet alkudni egy kicsit, de sok tapasztalatlan vevő hiedelme ellenére ezt az árat nem lehet úgymond 'a felére' lealkudni, hiszen ez a bank által alkalmazott rendszerrel teljesen ellentétes." - mondta Laszlo Kovacs.
Érdemes még egy részletre kitérni, ez pedig az úgynevezett "short sale". Ez egy olyan ingatlan eladása, amely ugyan még magán kézben van, de gyorsan halad a foreclosure felé. A tulajdonos már nem fizeti a részleteket, és a bank megkezdte a felszámolási eljárást. Ez alatt az eljárás alatt a tulajdonos megpróbálja eladni ingatlanát, és megegyezni a bankkal. Ha ez nem sikerül, akkor egy bizonyos idő után a bank veszi át az ingatlant.
Megéri-e 'short sale' ingatlant venni?
Ezeket kizárólag olyanoknak ajánlják, akik már sokadik amerikai ingatlanjukat veszik. Ilyen esetben nem elég az eladóval megegyezni az árról, még a bank beleegyezését is meg kell várni, ami több, esetenként 6-7 hónapba is bele tellik, addig a vevő keze meg van kötve. Laszlo Kovacs tapasztalata szerint a 'short sale'-ek több mint 70%-a nem lesz sikeres, többnyire a bankok merevsége miatt.
Egyre jobban megérheti inkább eltárolni a napelemmel megtermelt áramot
Rövid távon jó módszer a szolgáltatói hálózatos adok-kapok, de hamarosan a tárolásos módszerrel is érdemes lesz megbarátkoznia a napelemeseknek, hiába drágább a tároló egység előállítása és karbantartása.