Átmeneti zakó
Lehet barátkozni a 17-es és a 23-as számokkal.
Lehet barátkozni a 17-es és a 23-as számokkal. Bár a bejelentés némileg a kisebbik koalíciós pártot is meglepte, szeptembertől várhatóan ennyire módosul az általános forgalmi adó (áfa) jelenleg 15 százalékos kedvezményes, illetve a 20 százalékos általános kulcsának mértéke. A kormány június 12-én benyújtott adócsomagjában eredetileg csak a kedvezményes mértéket emelte volna 5 százalékponttal (HVG, 2006. június 17.), de megtetszett neki az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) múlt csütörtöki ülésén felvetett szakszervezeti-munkaadói közös ötlet. Nem csoda, hiszen az elképzelés - a pénzügyi tárca által kissé átpofozva - a korábbi javaslat szerinti 165 milliárd forinthoz képest akár további 30 milliárddal hizlalhatná a költségvetés bevételeit. Amire rögtön le is csaptak a kormány OÉT-ben kedden ugyancsak tanácskozó partnerei: a nyerőlapot a szakszervezetek húzták, a többlet-áfabevétel ellensúlyozásaként ugyanis szeptembertől mégsem nő 0,5 százalékponttal a munkavállalói járulék.
A szakszervezetek így is elutasítják a teljes csomagot, és június 29-én közösen döntik el, hogy miként adnak nyomatékot követeléseiknek. Elfogadhatatlannak tartják ugyanis a lakossági tehernövekedés mértékét, és keveslik az elért engedményeket. Ilyen például, hogy a kormány visszakozott a munkáltatók által adott kis összegű ajándékok adómentességének szigorításától, vagy hogy mégsem a minimálbér 20, hanem 50 százalékára csökken a munkaadók által az önkéntes pénztárakba a dolgozó javára adómentesen befizethető havi összeg (jelenleg a minimálbér, többféle pénztárba történő befizetés esetén annak 130 százaléka adómentes).
Bár az általuk elért engedményeket ők is szerénynek gondolják, a munkaadók megértőbbnek bizonyultak, elfogadva és feltételezve, hogy a javasolt intézkedések valóban az államháztartás egyensúlyát szolgálják. Igaz, azt már múlt csütörtökön sikerült kicsikarniuk, hogy csak átmeneti időre szóljon az államháztartás egyensúlyát javító különadókról szóló törvény (benne a magánszemélyek és a vállalkozások különadójával, továbbá a hitelintézetek állami kamattámogatás utáni járadékával). Eszerint e terheket utoljára 2008-ban, illetve addig kellene fizetni, amíg az államháztartás GDP-arányos hiánya 3 százalék alá nem süllyed. A különadónál engedett a kormány abban is, hogy a mezőgazdasági vállalkozásokra az általánostól eltérő adóelőleg-fizetési szabályokat érvényesítsenek. A házipénztárban lévő összegekre kivetendő adónál pedig új adóalap-számítási módot sikerült keresztülverni a kormányon. Eszerint az árbevétel 0,8 százaléka, de legalább 300 ezer forint lenne az adómentes küszöbérték.
Az adócsomag felborította az OÉT-ben tavaly ősszel kötött hároméves bérmegállapodás feltételeit is, ezért a szakszervezetek és a munkaadói érdekképviseletek egyaránt ragaszkodnak ahhoz, hogy ősszel újratárgyalják a megállapodást és az azokhoz kapcsolódó adóterheket. Így viszont könynyen előfordulhat, hogy a kormány eredeti szándékával ellentétben ősszel újabb adó- és járulékmódosító csomagot kell majd a parlament elé terjeszteni.