Devizaadósok kilátásai
HVGKellemes üzleti klíma övezte a 2004 végén az egyik kutatóintézet üzleti konferenciáján prognóziskészítésre...
HVG |
Felesleges volt az aggódás. A devizás kölcsönök diadalmenetét nem állította meg, hogy az irányadó kamatszint a rákövetkező évben 4 százalékponttal, 10-ről 6 százalékra morzsolódott le. Már csak azért sem, mert a jegybanki kamatmérséklés nem nyomta le ugyanekkora mértékben a bankok forinthiteleinek árát. A pénzintézetek ölre mentek egymással, hogy minél több devizahitelt adjanak el, s emiatt akkor is lefaragtak a svájci frank kamatból, ha a piacon az éppen emelkedett, miközben a forinthitelek árát - a kereslet hiányára hivatkozva - nem tartották karban. A kör bezárult, a magasan maradt kamatok miatt az ügyfeleknek még annyira sem kellett a forint, s egyre jobban haraptak a mindenféle összehasonlításban nyertesként kihozott devizás változatra.
HVG |
Egyetlen forinthitel képes csak háttérbe szorítani a devizás versenytársakat: az új lakásra járó, állami kamattámogatással nyújtott kölcsön. Hátránya, hogy 15 millió forintban limitált, s nem biztos, hogy jövőre is kapható lesz. Akinek viszont ez elég, s megfelel a támogatási feltételeknek, a kedvező forintkamatot 10 évre is befagyaszthatja, nincs árfolyamkockázata, a törlesztési terhe pedig lényegében ugyanannyi, mint egy svájci frankos hitelé.
Egyelőre a devizahitelezés 2004 nyári berobbanásakor eladósodottaknak sem kell aggódniuk. A CIB Bank számítása szerint két év után - az eredeti induló részletükhöz viszonyítva - még bőven nyerésben vannak: 2004 és 2006 júniusa között 88 ezer forintot spóroltak meg az időközi forinterősödéseknek köszönhetően azok a CIB-ügyfelek, akik 15 éves lejáratra 10 millió forintot vettek fel svájci frank alapon. Jövőjük azonban már nem ilyen rózsás. Igazán nehéz helyzetbe azok kerülnek, akik megrészegedve az alacsony kamattól és induló törlesztőrészlettől, fizetőképességük határáig eladósodtak. Számukra már súlyos teher a két évvel korábbi erejéből 12-13 százalékot vesztő forint, amit a devizakamatok várható jövőbeni emelkedése még tovább ront.
PAPP EMÍLIA