2011. szeptember. 07. 10:48 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 07. 11:56 Gazdaság

Simor elmondta Matolcsynak, mit tenne a hitelesekért

A jegybank elnöke ismertette Matolcsy Györggyel az MNB tíz pontját a hitelesek terheinek könnyítéséről, amelyet a...

A jegybank elnöke ismertette Matolcsy Györggyel az MNB tíz pontját a hitelesek terheinek könnyítéséről, amelyet a kormánynak írtak össze. A jegybank célja, hogy együtt találjanak kivitelezhető és hosszútávú stabilitást biztosító megoldást, amiből egyelőre nem sok látszik.

A kormány képviseletében Matolcsy György gazdasági miniszterrel Simor András ismertette az MNB 10, a pénzügyi stabilitást hosszútávon biztosítani képes, a hitelesek terheit fokozatosan és érdemben csökkentő javaslatát, amelynek részletei egyelőre nem ismertek. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke felhívta a gazdasági miniszter figyelmét arra, hogy olyan megoldások kidolgozását támogatják, amely segíti az arra rászorulókat, de a fizetőképes adósokat nem sodorja a nemfizetés irányába. Miközben az MNB egyetért azzal, hogy a problémára a bankokkal közösen kell megoldást találni, a bankok tehervállalása nem veszélyeztetheti a pénzügyi rendszer hosszútávú stabilitását és működőképességét, amely a hazai gazdaság fenntartható fejlődésének egyik alappillére.

A nemzetgazdasági miniszter és a jegybankelnök mellett részt vett a beszélgetése Kármán András pénzügyekért felelős államtitkár, az Otthonvédelmi Monitoring Bizottság vezetője is, a tárca közleménye szerint áttekintették a világgazdasági helyzetet és a hazai folyamatokat meghatározó makrogazdasági tényezőket és az eszmecsere során kitértek a pénzügyi rendszer stabilitását érintő kérdésekre, illetve a lakossági hiteladósok, és ezen belül a devizahitelesek helyzetére is. A kormány továbbra is elkötelezett amellett, hogy további védelmi intézkedésekkel segítse a legsérülékenyebb társadalmi csoportok, így a devizahitelesek helyzetét is - kommentálta az eseményt a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A Magyar Nemzeti Bank stabilitási jelentéseiben 2001 óta folyamatosan felhívta a figyelmet a devizahitelezés kockázataira, és javaslatokat tett a kockázatok kezelésének módjaira. A jegybank számos fórumon felhívta azonban arra is a figyelmet, hogy az MNB nem rendelkezik a kockázatok kezeléséhez szükséges hatékony makroprudenciális szabályozói eszközökkel.

zöldhasú
Hirdetés