Az urán, titán és nikkel kivitelének korlátozása nagyban érintheti az európai gazdaságokat, de Moszkva is megsínylené a lépést.
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint Moszkvának fontolóra kell vennie, hogy a Nyugat elleni megtorlásként korlátozza az urán, a titán és a nikkel exportját – számol be róla a Reuters.
A televízióban is közvetített kormánytanácson az is elhangzott, hogy más kritikus nyersanyagokra is kiterjeszthető a korlátozás, ám Putyin szerint nem egyik napról a másikra kell bevezetni a korlátozó intézkedéseket, hanem úgy, hogy az ne sértse az (egyébként háborús költségvetéssel futó) orosz gazdasági érdekeket.
A belengetett fenyegetés korántsem marginális jelentőségű, Oroszország a negyedik legnagyobb uránkitermelő a világon, míg az onnan kikerülő nyersanyag több országban az atomerőművek elengedhetetlen fűtőelemei. Nem mellesleg Joe Biden amerikai elnök már korábban hozott törvényt az Oroszországból származó dúsított urán importjának tilalmáról, amellyel jelenleg évi egymilliárd dollár értékben kereskedik a két ország. Tavaly amúgy Kína volt az orosz urániumexport fő desztinációja, amit Dél-Korea, Franciaország, Kazahsztán és Németország követett.
Bár a titánkitermelés Oroszországban nem különösebben meghatározó, a repülőgép-, autó- és hajóiparban is használt nyersanyag feldolgozóipara már annál inkább jelentős.
Az Egyesült Államok a múlt hónapban szankciókat vezetett be a nikkelfeldolgozó cégekkel és leányvállalataikkal szemben – a nikkelfinomításban is világelsőnek számítanak az oroszok –, de a réz- és aranyipar ellen is korlátozó intézkedéseket hoztak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.