Marad a bankadó, a kiskereskedelmi adó, az extraprofitadó, sőt, a bankok újabb sarcot kapnak a nyakukba a békepárti kormánytól, amely védelmi hozzájárulásnak nevezi mindezt. Emelik a tranzakciós illetéket, és lesz valutaváltási illeték is.
Védelmi hozzájárulást kell fizetnie minden olyan multinak, amely a háborús időben extraprofitra tett szert – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a hétfő délelőtti kormányinfón. A befizetések a védelmi alapba kerülnek, a miniszter szerint
védelmi hozzájárulást kell fizetnie a bankszektornak, a multiknak és az energiacégeknek.
Az a bejelentéskor nem volt világos, hogy ez egy újabb sarc lesz, vagy csak így nevezik át a korábbiakat, amiket elvileg ki is vezethettek volna. Gulyás Gergely a hvg.hu kérdésére azonban megerősítette:
a védelmi hozzájárulás nem új adó lesz, hanem egyszerűen így nevezik azt, hogy nem vezetik ki az eddig ismert különadókat.
Mégis lesz azonban pluszsarc, Gulyás ugyanis arról is beszélt, hogy a kormány a bankadó csökkentéséről tárgyalt, de mivel sok bank szerinte kijátszott egy szabályozást, amely az állampapír-vásárlásra vonatkozott, így a bankadót minden olyan banknak meg kell fizetnie, amely nem növelte a teljes állampapír-állományát. Ennélfogva 2024-ben
- nem változik a bankadó mértéke, viszont
- megemelik a tranzakciós illeték mértékét,
- a devizaügyletekre valutaváltási illetéket vetnek ki,
- de árstopot vezetnek be a számlavezetési és kártyahasználati díjra.
Lapunk arra is rákérdezett, hogy az új elvonásokkal az Európai Bíróság Magyarországra kirótt büntetés miatt visszatartott forrásokat akarják-e pótolni, amire a miniszter azt mondta, hogy ez a megoldás is jelentős pluszforrásokat biztosít a kormány számára.
Más kérdésre válaszolva kiderült, a kormány idénre közel 400 milliárd forintos bevételre számít. Gulyás Gergely részleteket is elárult a szabályozásban a héten megjelenő és augusztus 1-jével hatályba lépő új sarcok mértékéről:
- A tranzakciós illeték 0,3 százalékról 0,45-re emelkedik, a fizetési műveletenkénti eddigi 10 ezer forintos megduplázzák.
- Készpénzfelvételnél a pénzügyi tranzakciós illeték 0,6-ról 0,95 százalékra emelkedik, de itt megmarad a 150 ezer forintig meglévő illetékmentesség.
- A devizaügyleteknél bevezetendő „kiegészítő illeték mértéke 20 ezer forintos limit mellett 0,45 százalék lesz”.
Ezenkívül ugyanakkora marad az energiaszektorra és a multinacionális cégekre kivetett extraprofitadó, beleértve a kiskereskedelmi adót is.
A miniszternél rákérdeztek arra, hogy egyeztettek-e a tervekről a piaci szereplőkkel, hiszen az új terhek bejelentése nyomán az OTP és Mol árfolyama is meredeken zuhanni kezdett. Gulyás szerint a piaci szereplőket nem érte meglepetésként a döntés.
* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek
Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.