A háttérben főként az olaj árának emelkedése és a gyengülő rubel áll.
Az orosz pénzügyminisztérium adatai szerint az olaj- és gázeladásokból származó bevételek az első félévben nagyjából 41 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, elérve az 5,7 billió rubelt (65,1 milliárd dollárt) – írja a Reuters. A növekedés oka a növekvő olajárak és az orosz fizetőeszköz árfolyamának zuhanása.
A földgáz és a kőolaj az orosz gazdaság motorja: az elmúlt évtizedben a költségvetés legalább harmadát adta évente.
Az év első felében az orosz Ural kőolajkeverék átlagos ára 69,1 dollár volt hordónként, amely meghaladta a nyugati országok által bevezetett 60 dolláros árplafont, szemben a 2023 azonos időszakában elért 52,5 dollárral. Eközben a rubel dollárhoz mért árfolyama a 2023 első félévben mért 76,9-ről 90,8-ra gyengült 2024 első hat hónapjának átlagát tekintve.
Az orosz pénzügyminisztérium adatai szerint a bányajáradékból származó bevétel júniusban meghaladta az 1 billió rubelt (11,3 milliárd dollárt), szemben a 2023 azonos hónapjában mért 631,6 milliárd rubellel (7,1 milliárd dollár).
Az orosz gazdaság a becslések szerint tavaly 3,6 százalékkal növekedett, szemben a 2022-ben mért 1,2 százalékos szűküléssel. Az orosz közgazdászok azonban rámutattak a gazdasági növekedés gyenge minőségére, mondván, hogy a rakéták és lövedékek gyártása hozzájárulhat ugyan a magasabb GDP-hez, de kevés hasznot hoz a lakosság számára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.