Gazdaság hvg.hu 2024. június. 17. 16:22

Úgy tűnhet, hogy Oroszország gazdasága eddig könnyedén megúszta a háborút, de mi a helyzet valójában?

27 hónapja tart a háború Ukrajnában, melyet Putyin agressziója indított el, amely miatt számtalan szankció sújtotta Oroszország gazdaságát, amely azonban – sok nyugati szakértő várakozásaival ellentétben – nem roppant össze. Miért nem? Ennek nézett utána a BBC gazdasági rovata.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

„Az orosz gazdaság tudott alkalmazkodni az elképesztően rossz nemzetközi feltételekhez” – mondja a BBC-nek Yevgeni Nadorsin, a PF Capital vezető elemzője. Keleten és Délen új piacokat talált magának Oroszország, és ily módon sikerült eddig átvészelnie a szankciók hatását.

„Mit lehet elérni a szankciókkal, és mit nem? Nem lehet Oroszországot egy pillanat alatt eltüntetni a világgazdaságból! A szankciók megbonthatják egy ország gazdasági egyensúlyát, de utána beindul az alkalmazkodás folyamata. Moszkva például átirányította a kőolajexportját Európából Kínába és Indiába. 2022-ben 60 dolláros ársapkát próbáltak húzni a G7, illetve az Európai Unió tagállamai az orosz olajexportra, de mindenkinek hamarosan be kellett látnia, hogy az oroszok eléggé könnyen kijátszhatják ezt az intézkedést”– fejtegeti Elina Ribakova, a Peterson világgazdasági intézet főmunkatársa, aki rámutatott arra, hogy a Nyugat dilemma elé került, mert Oroszország a világ egyik legnagyobb olajexportőre, és amennyiben lényegesen csökkenti az exportját, akkor globális áremelkedés következhetne be, amit mindenki szeretne elkerülni a G7-államokban és az Európai Unióban.

„A nyugati cél kettős volt: továbbra is lehetővé tenni az orosz olajexportot, de csökkenteni azt a jövedelmet, melyet Moszkva ebből húzhat” – magyarázza a szakértő. – „Ha viszont a két szempont szembekerül egymással, akkor az első győz, mert a globális gazdaság olajellátása fontosabb, mint Oroszország megbüntetése. Így viszont Moszkva továbbra is jelentős jövedelemhez jut az olaj exportjából, és ebből finanszírozhatja a háborút Ukrajnában.”

Kína szerepe meghatározó

A G7-államok gyakran bírálják Kínát, mert támogatja az Ukrajnában agresszív háborút folytató Oroszországot. A Kínából érkező import a szó szoros értelmében létfontosságú Oroszország számára: a boltok tele vannak kínai okostelefonokkal és tabletekkel. Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó rendszeresen figyelmezteti kínai tárgyaló partnerét, Vang Ji külügyminisztert, hogy ne szállítsanak olyan chipeket Oroszországnak, melyek a nyugati szankciós listákon szerepelnek, és amelyeket fel lehet használni fegyverek gyártására. A kínaiak mindig le is teszik a nagyesküt, de a CIA szerint Oroszország mégiscsak hozzájut rengeteg, a szankciós listán szereplő áruhoz, nem kis részben Kína segítségével.

Jellemző példa: Misusztyin orosz miniszterelnök nemrég büszkén mutatta be az új Volgát, amelyet régebben nyugati autókról másoltak. Most az orosz kormányfő nem sietett elárulni: az új Volga a kínai Changan orosz „változata”. Misusztyin miniszterelnök azért megkérdezte: „A kormány is kínai a Volgában?”. A gyártó cég igazgatója kénytelen volt elismerni, hogy „Az is kínai”.

Az oroszoknak szükségük van Kínára, Peking alaposan ki is használja ezt

A csütörtökön kezdődött G7-csúcstalálkozó és az azt megelőző napokban bejelentett újabb gazdasági szankciók egyik fő célja, hogy Kínát eltántorítsák Oroszország háborús támogatásától. Az ukrajnai invázió óta Moszkva számára Peking létfontosságú szövetségessé vált, gazdasági, politikai és katonai értelemben is. Eközben Kína stratégiai pozíciókat szerzett Oroszországgal szemben, növelve saját globális befolyását is.

Az Egyesült Államokat és az Európai Uniót persze nem ez zavarja elsősorban, hanem a hadiipar.

A hadiipar húzza az orosz gazdaságot

Az ukrajnai háború előtt 400 milliárd dollárnak megfelelő rubelt irányzott elő Moszkva az infrastruktúra fejlesztésére, de miután Putyin megindította csapatait 2022. február 24-én Ukrajna ellen, szinte a teljes összeg átkerült a hadiipar fejlesztésére.

Az USA úgy akarja gyengíteni az orosz hadiipart, hogy szankciókat alkalmaz olyan cégek ellen, amelyek külföldről ellátják az oroszokat olyan árukkal, melyeket nem tudnak beszerezni a szankciók miatt.

Janet Yellen, az USA pénzügyminisztere azokat a bankokat célozta meg, amelyek finanszírozzák az orosz importot. Épp ezért a nagyobb kínai bankok már le is álltak ezzel, a közepes és kis bankok viszont kevésbé üzletelnek a dollárövezetben, ezért őket nehezebb elérni Washingtonból. Ennek ellenére az amerikai pénzügyi szankciók egyre hatékonyabbak: „Egyre lassabban érkeznek be a kritikus áruk Oroszországba, egyre nehezebb pótalkatrészhez jutni. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy bankok elzárkóznak az orosz import finanszírozásától Kínában, Törökországban vagy az Egyesült Arab Emírségekben, mert tartanak az amerikai szankcióktól” – mondja Chris Weafer, a Macro Advisory eurázsiai tanácsadó cég alapítója. Hozzátette: „Amennyiben folytatódik ez a tendencia, hogy a bankok egyre inkább megtagadják az orosz import finanszírozását, és egyáltalán nem hajlandók orosz ügyletekkel foglalkozni, akkor ősszel Oroszország pénzügyi válsággal kerülhet szembe” – jósolja a szakértő, aki a BBC gazdasági rovatának nyilatkozott.

zöldhasú
Hirdetés