A gazdasági válság az ünnepi készülődésre is kihat. De legalább a fák nem drágulnak durván.
A válaszadók 29 százaléka tervez idén valamivel kisebb fenyőfát vásárolni, további 11 százalékuk olcsóbb fajtára tervez váltani, derül ki az Agroinform múlt heti, közel félezer választ feldolgozó felméréséből, mely eredményeit a mezőgazdasági lap hétfőn közölte. Az felmérésből az is kiderül, hogy 21 százaléknyian bíznak abban, hogy alaposabb kereséssel a megszokott méretű és fajtájú fenyőhöz is hozzájuthatnak a korábbinál kedvezőbb áron.
Hogy pontosan mennyibe kerülnek a fenyők, az csak az ünnep előtti utolsó napokban derül ki, az emberek 47 százaléka ekkorra időzíti a vásárlást. Az Agroinform szerint ugyanakkor a piacokon általában jóval az inflációtól elmaradó, 5 százalék körüli áremelés tapasztalható annak ellenére, hogy a termesztéshez kapcsolódó költségek idén is tovább emelkedtek.
A lap szerint most a lucfenyőt 5, az ezüstfenyőt 6, míg a nordmann fenyőt 8 ezer forint körüli méterenkénti áron kínálják az utcai és piaci standokon megjelent alkalmi fenyőárusok. A felmérés szerint a vásárlók 52 százaléka tervez legalább 7 ezer forintot költeni fenyőre, ezen belül 23 százaléknyian terveznek 10 ezer forintnál nagyobb kiadást.
A hagyományosan magasabb ára ellenére a nordmann fenyő a legnépszerűbb: az idei felmérésben is az élő fenyőt vásárlók körében 45 százaléknyian részesítik előnyben ezt a többinél magasabb áron kapható, de tartósabb a fajtát. A lucfenyő 37, míg az ezüstfenyő 13 százalékos értékkel foglalja el a népszerűségi lista következő helyeit. További fajtákat (pl. duglászfenyő, feketefenyő) a vásárlók mindössze 5 százaléka keres az árusoknál. 44 százaléknyian másfél méter feletti, 56 százaléknyian e méretnél kisebb fenyőt terveznek vásárolni, gyökeres, földlabdával árusított fenyők iránt pedig minden nyolcadik vásárló érdeklődik. Ez tehát az élő fenyőt vásárlók megoszlása. De a fenyővásárlók összességét tekintve 26 százalék műfenyőt vesz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.