A piaci lakáshitel és a csok plusz törlesztője között akár 40 ezer forintos különbség is lehet, ennek megtakarítása pedig lehetőséget adhat egy újabb lakás vásárlására, vagy a meglévő korszerűsítésére.
A csok plusz bevezetése óta sok újabb részlet derült ki, milyen formában vehetik igénybe a támogatásokat a magyarok otthonteremtési célokra. A Duna House közleménye szerint havonta több tízezer forint spórolást jelenthet a törlesztőrészletnél a csok plusz, amely újabb megtakarításra adhat lehetőséget. A pénzügyi szakértők szerint a támogatások igénybevétele mellett érdemes hosszú távon gondolkodni, és a havi törlesztőn megspórolt összegeket további lakáscélú megtakarításba fektetni.
2023-ban jelenleg egy gyermekes csok esetén nem jár kamattámogatott hitel, egy 15 milliós 25 éves futamidejű, 7,45 százalékos piaci lakáshitel esetében a törlesztőrészlet ebben az esetben 110 361 forint. Ugyanez 2024-ben a csok plusz támogatással, piaci kiegészítés nélkül is csupán 71 ezer forint körül alakul. Ezt a közel 40 ezer forintos különbséget, amelyet megspórolhat jövőre egy család, érdemes 8 éves lakástakarékpénztári megtakarításra fordítani, írja a közlemény. Így több mint 1 millió forintos bónusz adódik hozzá a saját befizetésekhez, amely a megtakarítási idő végére összesen 5 millió forintos megtakarítást eredményez.
Megjelent az első csok plusz kalkulátor, amellyel mindenki ellenőrizheti, jogosult-e a támogatásra
Óriási az érdeklődés a 2024-től induló csok plusz támogatott hitel iránt, sokan lehetnek kíváncsiak arra, hogy igényelheti-e a támogatást.
A megtakarított összeg a csok plusz rendszerében jelentheti egy kisebb lakás vagy vidéki ház megvásárlásához szükséges önérőt, vagy akár egy teljes energetikai korszerűsítést meglévő lakásra is.
Ha az ügyfél három gyermeket vállal, az már ebben a konstrukcióban 11 millió forint feletti megtakarítást jelent egy családnak, és 2,5 millió forintos kamatbónuszt. Ez az összeg pedig a fele egy nagyobb vidéki téglalakás, vagy egy fővárosi minigarzon árának, tehát bőven kiteszi az elvárt önerőt, írják.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.