Gazdaság hvg.hu 2023. október. 04. 16:53

A fentanil-válság miatt felelősnek tartott kínai cégeket és magánszemélyeket szankcionál Amerika

A fentanil egy erős opioid, amelyet fájdalomcsillapítóként vagy nyugtatóként használnak, jelentős szerepet játszik az amerikai opioidválságban.

Az Egyesült Államok szankciókat jelentett be 25 kínai székhelyű cég és személy ellen, akik állítólag részt vesznek a fentanil előállításához használt vegyi anyagok gyártásában – írja a BBC.

A szankciók által érintettek között 12 kínai székhelyű szervezet és 13 magánszemély, valamint két kanadai székhelyű szervezet és egy magánszemély van - közölte a pénzügyminisztérium.

A szankciók befagyasztják a szervezetek amerikai vagyonát, és megtiltják az amerikaiaknak, hogy kapcsolatba lépjenek velük.

Merrick Garland főállamügyész azt nyilatkozta, hogy az ellátási lánc a fentanil esetében „gyakran kínai vegyipari vállalatokkal kezdődik".

Kína bírálta a szankciók bevezetését, mondván, hogy a fentanil-válság gyökerei magába az Egyesült Államokban gyökereznek. Az is állítják, hogy a kínai kormány szigorúan fellép a kábítószer-bűncselekményekkel szemben, és a legszigorúbb ellenőrzést alkalmazzák a vegyi anyagokkal szemben.

A fentanilt az orvosok legálisan felírhatják, de az opioidfüggőség drámai növekedése az Egyesült Államokban az elmúlt évtizedekben az illegális előállítás és a túladagolások számának növekedéséhez vezetett.

A kábítószer 2022-ben rekordszámú, 109 680 halálesethez volt köthető.

Az amerikai pénzügyminisztérium szankciókat jelentett be a fentanil előállításához szükséges vegyületek, úgynevezett prekuzorok előállításáért és terjesztéséért felelősnek tartott, kínai székhelyű hálózat ellen.

Az amerikai igazságügyi minisztérium emellett vádiratokat hozott nyilvánosságra, amelyekben nyolc kínai vállalatot és 12 alkalmazottjukat vádolják a fentanil és metamfetamin előállításával, az opioidok forgalmazásával és a prekurzor vegyszerekből származó eladásokkal kapcsolatos bűncselekményekkel.

Az ügyben ugyanakkor senkit nem tartóztattak le, és az amerikaiak azt állítják, hogy a kínai kormány nem működött együtt az amerikai hatóságokkal a nyomozások során.

Peking a nagyhatalmi státusa elismerésére akarja rászorítani Washingtont

Nem sokat sikerült olvasztani a befagyott amerikai-kínai kapcsolatokon, és a Peking kémkedésének erősödéséről érkező hírek újabb jelét adják a hidegháborús nagyhatalmi verseny kialakulásának.

Neue Zürcher Zeitung: Kell-e félni Európában a fentaniltól, amely Amerikában évente tízezreket öl meg?

A hírhedt fájdalomcsillapító jelen van Európában is, de egyelőre nem pusztít járványszerűen, van viszont két másik, ugyancsak veszedelmes opioid készítmény.

zöldhasú
Hirdetés