Úgy tűnik, szemtelenül alacsony áron fogják átvenni a háztartási napelemek által megtermelt áramot bruttó elszámolásban, amibe mindenki bekerül, akinek szeptember 7. után jutott eszébe ilyet telepíteni. Ők úgy járhatnak jól, ha vagy maguk fogyasztják el a saját maguk megtermelte energiát, vagy energiaközösséghez csatlakoznak. Akinek pedig már folyamatban van a napelemes projektje, jobb, ha minél előbb befejezi.
A korábbi lehetőségeknél csak rosszabb lesz a napelemesek elszámolása – mondta az Indexnek egy ágazati szereplő, a Tiszta Energiák Kft. ügyvezető igazgatója. A lap azt járta körbe a napelemes szakemberrel, hogy mire számíthatnak azok, akik háztartási méretű napelemes kiserőműve (HMKE) már majd az új, bruttó elszámolásba kerülnek be.
Az ügyvezető figyelmeztette azokat, akik még a szeptember 7-i határidő előtt kezdték a beruházást, vagy adják le ilyen irányú igénybejelentésüket, hogy mindenképp valósítsák meg a határidőn belül (2025 év vége), mert az új rendszer sokkal kedvezőtlenebb lesz.
A lap azt írta, hogy „a hetekben egyértelmű lett: a bruttó elszámolásban az MVM 5 forint/kilowattóráért veszi meg a termelőtől az áramot”, bár a minisztérium pontos összeget nem közölt. Csak annyit írtak korábban, hogy az lenne a legkorrektebb, ha annyit fizetnének a háztartási napelemekkel termelt áramért, mint amennyit az MVM-nek fizetnek a lakossági felhasználók, „akik a rezsivédelemnek köszönhetően Európában a legolcsóbban jutnak áramhoz”.
Ezt később már „adminisztratív átvételi ár”-ként emlegették, amikor annyival egészítették ki a bruttó elszámolással kapcsolatos információkat, hogy az átvételi ár szintjének megállapítása mellett „lényeges szempont az is, hogy a napelemes termelők piacra lépése lehetővé váljon."
Új hírek a napelemeseknek: a kormány is a piaci árú áram-visszatáplálás mellett áll
A napelemes szervezetek képviselői Steiner Attila energetikaért és klímapolitikáért felelős államtitkárral tárgyaltak, és hétfőn este a minisztérium három fontos pontról számolt be.
Nem véletlen, hogy az Index által megszólaltatott szakember energiaközösségek létrehozásáról beszél. Az energiaközösségek révén ugyanis a helyi termelők egymás között tudnák megosztani a náluk termelt áramot, sőt akár az árampiacra is kiléphetnének. Sajnálatos hiányosság azonban, hogy úgy tűnik, a magyar kormány egyelőre nem erőlteti meg magát azért, hogy segítse a független szakmai szervezetek által is üdvözítőnek tartott, az igazságos energiaátmenetben is fontos szerepet játszó intézmény elterjedését: bár ígéretek voltak rá, máig nincsenek megteremtve az energiaközösségek jogi keretei.
Az energiafüggetlenségért vívott harcot itthon kellene kezdeni, de ebben már nem olyan lelkes a kormány
Kulcsszerepük lehet az energiaközösségeknek nemcsak a megújuló energiatermelés miatt terhelt hálózat tehermentesítésében, de az igazságos energiaátmenetben is. Hiába szerepelnek azonban a kormányzati tervekben, és hiába írtak ki pályázatokat mintaprojektekre, hogy feltérképezzék, mi segítené az elterjesztésüket, elakadtak a már elindult mintaprojektek.
Az Indexnek nyilatkozó szakember megismételte a korábbi aggodalmakat, amik alapján az alacsony átvételi ár esetén jelentősen megnő a háztartási napelemes beruházások megtérülési ideje. Ő három lehetőséget vázolt fel a megtérülés javítására:
- akkumulátoros rendszerek telepítése: amik azonban nagyon költségesek, és támogatás nélkül még inkább kitolhatják a megtérülést,
- okosotthon-rendszerek kialakítása, amivel optimalizálható az energia otthoni megtermelése és otthoni elfogyasztása,
- energiaközösségek.
Még nem látni milyen lesz az új napelemes elszámolás, de mutatunk a kormánynak egy jó példát
A nagy felháborodás és "a Fidesz-frakció közbelépése" nyomán az eredeti szándék ellenére mégis megtartja az éves szaldóelszámolást a kormány a meglévő háztartási napelemes rendszereknél. Az újak azonban már mind bruttó elszámolásba kerülnek majd, bár ennek részletei még homályosak, és van, aki attól tart, hogy kevésbé fognak megtérülni a beruházások.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.