Gazdaság hvg.hu 2023. szeptember. 19. 15:09

A home office előnye: tanulmány bizonyította, hogy jót tesz a környezetnek is

Több mint felével csökkenti a káros anyag kibocsátását az, aki otthonról dolgozik.

Azok, akik minden nap otthonról dologznak, 54%-kal csökkentik a károsanyag-kibocsátásukat az irodába bejáró munkatársaikhoz képest, de már 2-4 nap távmunka is akár 29%-kal csökkenti a szennyezést – írja a Guardian a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban közzétett kutatás eredményei alapján.

A Cornell Egyetem és a Microsoft kutatói több adathalmazt – köztük a Microsoft saját munkavállalóinak adatait – használták fel az ingázási és távmunkavégzési szokások feltérképezésére.

A szerzők szerint "bár a távmunka potenciális lehetőséget mutat a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére, az ingázási szokások, az épületek energiafogyasztása, a jármű tulajdonlás és a nem ingázással kapcsolatos utazások gondos mérlegelése elengedhetetlen ahhoz, hogy a környezeti előnyöket teljes mértékben ki lehessen aknázni".

Azonban a tanulmány szerint az sem mindegy, hogy mennyit vagyunk otthon:

heti egy nap távmunka még mindössze 2%-kal csökkenti a dolgozók káros anyag kibocsátását.

Ugyanis a tanulmány azt is megállapította, hogy a távmunkában dolgozók többet uztaztak munkaidőn kívül autóval és repülővel. Ráadásul, az otthonok nem mindig voltak optimalizálva a dekarbonizációra, például nem rendelkeztek megújuló energiaforrásokkal, és a készülékek sem voltak túl hatékonyak. Erre jó példa, hogy egy kis otthoni nyomtató valószínűleg kevésbé energiahatékony, mint egy irodai nyomtató.

A szerzők szerint bár az eredmények az Egyesült Államokra jellemzőek, a modellezés és a tendenciák valószínűleg Európában és Japánban is hasonlóak. Ezzel egy időben azt fogalmazták meg, hogy célszerű lenne a vállalatoknak megvizsgálniuk az energiahatékonysági intézkedéseiket, megfontolniuk a létszámcsökkentést és az irodahelyiségek megosztását.

.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.