Nyár elején az építkezésen még rákkeltő anyagok miatt vizsgálódtak, július végére megkapták az engedélyt.
Július 25-én megkapta a Fejér Vármegyei Kormányhivataltól a dél-koreai SK On Hungary az iváncsai lítiumakkumulátor-üzemének indításához kellő környezethasználati engedélyt
– írja a Népszava. Mindez azért furcsa, mert az engedélyt a gyár nem sokkal azután kapta meg, hogy a területen tárolt, amúgy rákkeltő tulajdonságú vegyi anyag által okozott rosszullétek kivizsgálására még júniusban közös ellenőrzést tartott a munkavédelmi és a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság. Ekkor derült ki az is, hogy a cég korábban valahogy elfelejtette bejelenteni, hogy az üzem működése közben veszélyes anyagokkal és keverékekkel dolgoznak.
Augusztus első napjára azonban már rendben voltak az iváncsai létesítmény papírjai, legalábbis a kormányhivatal egyik főosztályvezetője, Buday Attila ezt írta Oláh Lajos DK-s képviselőnek. Buday válaszából kiderült, hogy az SK Iváncsán két rákkeltő anyagot jelentett be: az NCM kódnevű, nikkelt, kobaltot és lítium-oxidot tartalmazó port, valamint electrolyte-t. Mindkettő súlyosan mérgető, belélegezve légzési nehézséget, szemmel, bőrrel érintkezve súlyos égési sérülést, hosszú távon pedig rákos megbetegedést okozhatnak.
Furcsa, hogy a bejelentett, rákkeltő anyagok között nincs ott az az NMP nevű oldószer, aminek a nyomait korábban a gödi kutakban találták meg, a Népszava szerint pedig ebből évente 13-17 ezer tonnát fognak felhasználni az iváncsai akkugyárban.
Az akkugyárakban történt balesetekről, valamint arról, hogy hogy lehetne őket megelőzni, itt írtunk bővebben:
A Nagy Akkubotránytérkép - összegyűjtöttük a gyárak környezetszennyezéseit, baleseteit és szabályszegéseit
Rosszullétek, tűz, robbanás, habzó csatornák, halálos kimenetelű munkahelyi balesetek - az elmúlt másfél évben több alkalommal hallhattunk hasonló híreket az épülő és a már működő akkugyárakról. A beruházások bírálói és az érintett helyiek ezekre is hivatkozva tiltakoznak folyamatosan a beruházások ellen, a kormánypárti politikusok viszont azzal érvelnek, a gyárak a legszigorúbb előírások szerint működnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.