Gazdaság hvg.hu 2023. július. 28. 19:40

Putyin 25-50 ezer tonna gabonát ígért egy sor afrikai országnak

Ráadásul ingyen szállítanák le ezt a mennyiséget.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Egyiptom elnöke, Abdel Fattáh al-Sziszi csütörtökön arra kérte Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy kösse újra az ukránokkal a múlt héten az oroszok által felrúgott gabonaalkut – írja a BBC. Egyiptomnak, ahogy a legtöbb afrikai országnak létkérdés az ukrán gabona importja: anélkül éhínségtől tartanak az afrikai országok.

Szentpéterváron, Oroszországban jelenleg orosz-afrikai csúcstalálkozó folyik: Putyin maga köré hívta az afrikai országok vezetőit, az egyik résztvevő pedig átugrott Jevgenyij Prigozsinhoz, az orosz katonai vezetés ellen nemrég fellázadó Wagner zsoldossereg korábbi vezetőjéhez is.

 

Úgy tűnik lefotózták Prigozsint, amint az orosz-afrikai csúcs egyik résztvevőjével fog kezet Szentpéterváron

A Times szerint a felvétel nem csak azt sugallja, hogy Prigozsin szabadon mozoghat Oroszországban, hanem azt is, hogy a Kreml a lázadás ellenére igyekszik kihasználni a Wagner afrikai kapcsolatait, hiszen a zsoldosvezér találkozhatott egy fontos diplomáciai eseményen részt vevő személlyel. A luxusszálloda, ahol a felvétel valószínűleg készült, körülbelül 40 percnyi autóútra van az orosz-afrikai csúcstalálkozó helyszínétől, és régóta Prigozsinhoz kötik.

Putyin al-Sziszinek azt válaszolta, hogy nem Oroszország, hanem a Nyugat nem tartotta magát az alkuban foglaltakhoz (azt nem árulta el, hogy a nyugati országok konkrétan mivel is sértették meg az alkut), azonban orosz gabonát ajánlott az afrikai országoknak az ukrán helyett, sőt, egy bónuszajánlatot is tett: Oroszország ingyen szállítaná nekik az árut.

Az orosz elnök kitartott amellett, hogy az élelmiszerárak emelkedéséről Ukrajna és a Nyugat tehet, arról a tényről elegánsan megfeledkezett, hogy Ukrajna ellen ő maga indított háborút.

Putyin ajánlata azonban nem csak Egyiptom felé él:

az orosz elnök ingyenes szállítást és gabonaellátást ígért Burkina Fasónak, Zimbabwénak, Malinak, Szomáliának, a Közép-afrikai Köztársaságnak és Eritreának is.

Ráadásul nem is kis mennyiséget: minden országnak 25-50 ezer tonnát. A felsorolt országok mindegyike Oroszország politikai és gazdasági szövetségese, leszámítva Szomáliát, ami súlyos humanitárius válsággal szenved.

Oroszország, mióta kilépett a gabonaalkuból, rendszeresen bombázza a legnagyobb ukrán kikötővárost, Odesszát.

 

Zelenszkij üzeni, az oroszok meg fogják érezni az odesszai légitámadásokra adott ukrán választ

A terroristák mindig elnyerik a büntetésüket, most is így lesz - írta Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a Telegram üzenetküldő alkalmazásban közzétett nyilatkozatában. A politikus az után szólalt meg, hogy az oroszok az eddigi legkomolyabb légitámadást intézték Odessza történelmi belvárosa ellen.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.