Az Államkincstár elvont 3,9 milliárd forintot a fővárostól.
A fővárosi önkormányzat számláján jelenleg „mínusz 1,1 milliárd forint van”, és ez azt jelenti, hogy Budapest folyószámlahitelből működik – mondta Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes csütörtökön sajtótájékoztatón.
A főpolgármester-helyettes közölte, az a „meglepetés” érte őket július 4-én, hogy a Magyar Államkincstár 3,9 milliárd forint összegben inkasszót gyakorolt a főváros számlája felett. Ez az a szolidaritási hozzájárulás, amely miatt közigazgatási pert indítottak és azonnali jogvédelmet is kértek – emlékeztetett.
Mindez az úgynevezett szolidaritási adó miatt történt, amelyet a kormány a „tehetősebb” önkormányzatoktól von el, és amely révén olyan hatalmas összeget vesz el a fővárostól, hogy Karácsony megfogalmazása szerint így már nem a kormány támogatja a fővárost, hanem a főváros a kormányt, mivel az elvont összeg nagyobb, mint az állami támogatás. Erről ebben a cikkünkben írtunk bővebben:
Budapest megtagadná az 54 milliárd forintos szolidaritási adó befizetését, ez azonban lehetetlennek tűnik
Karácsony Gergely túlélőtervet kért gazdasági kabinetjétől, akik értesüléseink szerint olyan tervet raktak össze, amellyel visszatartanák egy ötvenmilliárdos tétel befizetését az államkasszába. Azonban a szolidaritási adót nem az önkormányzatok fizetik, hanem az állam vonja le a nekik szánt támogatásokból - vagyis jószerivel lehetetlen nem befizetni azt.
A főváros aktuális pénzügyi helyzetét ismertetve Kiss Ambrus úgy fogalmazott: a főváros költségvetési helyzete
egyáltalán nem rózsás és nem oldódott meg.
Az első féléves adatokból látszik, hogy a „túlélőprogram” működik, de ez nem jelenti azt, hogy kilábaltak volna abból a pénzügyi nehézségből, amit nem a fővárosi önkormányzat okozott – tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.