Órák alatt omlott össze az amerikai bankszektor egykor a legsikeresebbek közé tartozó bankja; a felügyeleti szerv bezáratta a Silicon Valley Bankot.
Az Egyesült Államok történelmének valaha volt második legnagyobb bankcsődjére került sor pénteken, amikor a helyi szabályozó hatóság, az FDIC átvette a Silicon Valley Bank (SVB) betétei felett az ellenőrzést – írja a Financial Times.
Az FDIC közölte: a biztosított betétesek legkésőbb hétfő reggel hozzáférhetnek betéteikhez. Az FDIC biztosítása betétesenként és bankonként legfeljebb 250 000 dollárig terjed. A közlemény szerint az SVB december végén nagyjából 209 milliárd dollárnyi eszközzel és 175,4 milliárd dollárnyi betéttel rendelkezett.
A Silicon Valley Bank összeomlása azzal kezdődött, hogy kudarcba fulladt egy részvénykibocsátási és tőkebevonási akciójuk, az ügyfelek pedig elkezdték kivonni a betétjeiket. A bank anyavállalata, az SVB Financial Group megkísérelte eladni a bankot, de a hatóság ezt már nem várta meg, és órákon belül bezáratta a bankot.
A bank problémái az egész szektort érintik; a négy legnagyobb amerikai bank csütörtökön csaknem 52 milliárd dollárt veszített, és három éve nem zárt ilyen rossz napot a banki részvények tőzsdéje.
Az SVB főképp a szilíciumvölgyi startupok tulajdonosait és befektetőit szolgálta ki, azonban az infláció mérséklését célzó, állami kamatemelés miatt az ügyfelek a bank várakozásainál nagyobb mértékben kezdték el kivenni a betétjeiket, új befektetések pedig nem érkeztek.
A bank már péntek reggel arról tájékoztatta a munkatársait, hogy további értesítésig otthonról dolgozzanak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.