A szlovák után a cseh pénzügyminisztérium is arra utalt, hogy hosszú idő alatt kaphatja csak vissza az ország a Nemzetközi Beruházási Bankban lévő részesedésének ellenértékét.
Ha a Nemzetközi Beruházási Bank nem tesz a közeljövőben gyakorlati lépéseket, hogy visszafizesse a pénzt, amit Csehország odatett, akkor a cseh kormány „megfontolja, hogy minden elérhető jogi eszközt igénybe vegyen” – írta a cseh pénzügyminisztérium a Népszava kérdésére.
Az „orosz kémbankként” is emlegetett bankból az Ukrajna elleni orosz agresszió megindulása után sorra távoztak az európai tagállamai, Magyarország kivételével. Előbb a három nagy nemzetközi hitelminősítő lerontotta az IIB adósosztályzatát, majd kettő teljesen vissza is vonta a minősítését. Emiatt az nem tudott pénzhez jutni a piacokon, a menedzsment pedig felfüggesztette az új kölcsönök kihelyezését. Ez után a belgiumi székhelyű Euroclear – az értékpapírokat kezelő központi értéktár – az uniós szankciókra hivatkozva zárolta a bank eszközeit.
Mivel a bank a tagországok jogrendje felett áll, bármiféle vitás ügy rendezése csak választottbíróság előtt lehetséges, beleértve a maradó és a kilépő tagok közti vitákat is.
A volt tagok közül a cseh előtt a szlovák pénzügyminisztérium reagált: egy hosszú távú megállapodást készítenek elő, hogy a szlovák részesedést hosszú távon, nagyjából tíz év alatt visszakapják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.