Több száz milliós lehet a múlt heti ügyekben kiszabott bírságok összege.
Szentkirályi Alexandra a múlt heti árstoprazziáról beszélt egy pénteki sajtótájékoztatón, amiről az MTI tudósított. A kormányszóvivő szerint a fogyasztóvédelmi ellenőrzés 468 boltra terjedt ki, és csupán 99 üzletben nem találtak jogsértést.
Szentkirályi hangsúlyozta, hogy az alapvető élelmiszerek áraira vonatkozó előírásokban
nincs bocsánat, a szabályok azért vannak, hogy senkinek ne üres kosárral kelljen hazamennie".
Kupecki Nóra, az Igazságügyi Minisztérium (IM) alkotmányjogi jogalkotásért és fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára pedig közölte, hogy
- többször az árstophoz kapcsolódó tájékoztatást nem találták megfelelőnek, illetve adatszolgáltatást kellett kérni a kereskedőktől, mert nem tudták igazolni, hogy minden rendelkezésnek megfelelnek.
- a múlt heti ellenőrzések során 369 esetben kellett fogyasztóvédelmi hatósági eljárást kezdeményezni,
- 103 alkalommal már a helyszínen megállapították a készlethiányt.
Az árstoppal kapcsolatos jogsértések esetén akár 3 millió forintig is terjedhet a bírság, ismételt jogsértés esetén legalább az előző összeg kétszeresét kell megfizetni. A múlt heti ellenőrzések így összesen akár több százmillió forintos bírsággal is zárulhatnak.
Az árstopszabályokkal kapcsolatos fogyasztóvédelmi ellenőrzések folytatódnak, a kereskedők újabb ellenőrzésekre számíthatnak.
Nagy Márton: Mesterségesen gerjesztik az élelmiszerhiányt a boltok, pedig elvárható lenne, hogy lenyeljék a veszteséget
A miniszter szerint lehetett volna akár pedagógus-béremelésre is költeni a Vodafone felvásárlására félretett pénzt, de az a helyzet, hogy „a Vodafone most volt eladó", és amúgy is hitelből fizetik ki. Nagy Márton szerint február-márciusban lassulhat az élelmiszerdrágulás üteme, ugyanis „túltermelési válsággal néz szembe az élelmiszeripar". A gazdaságfejlesztési miniszter a Mandinernek adott interjújában beszélt erről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.