Gazdaság Domány András 2023. február. 02. 15:37

Az Alkotmánybíróság nem foglalkozik az üzemanyagárstop miatti panaszokkal

Domány András
Szerzőnk Domány András

A testület azzal az indoklással szüntette meg az eljárásokat, hogy a bepanaszolt jogszabályok már nincsenek érvényben, a panaszosokat pedig személy szerint nem érték szankciók.

Három panasz érkezett benzinkutak üzemeltetőitől, akik azért tartották Alaptörvény-sértőnek a benzin és a gázolaj árának befagyasztását, mert az veszteséges működésre kényszerítette őket, ugyanakkor büntetés terhe mellett kötelezte őket arra, hogy nyitva tartsanak. El is veszthették volna az engedélyüket. Mindez szerintük sértette a vállalkozás szabadságát, kárpótlásban nem részesültek, és hátrányba kerültek a nagykereskedőként is szereplő nagy multicégekkel szemben. Vitatták, hogy mindez közérdekű célt szolgált volna, és kérték az összes vonatkozó rendelet megsemmisítését, illetve alkalmazásuk megtiltását az egyedi ügyekben.

Az első panaszt 2022. május 9-én nyújtották be, az Ab szeptember 27-én fogadta be. A másik kettő július 1-én és 15-én kelt, a befogadás dátuma november 29. – ekkor még lett volna miről tárgyalniuk az alkotmánybíráknak, de legközelebb csak idén január 31-én tűzték napirendre a témát.

Ekkor pedig az Alkotmánybíróság Sulyok Tamás Ab-elnök vezette tanácsa arra a megállapításra jutott, hogy mivel az árstop december 6-án megszűnt, a panaszosok ellen pedig személy szerint semmilyen eljárás nincs folyamatban, „az indítvány elbírálására okot adó körülmény már nem áll fenn”. Ezért az eljárást megszüntették, vagyis nem derülhet ki, hogy sértette-e az Alaptörvényt az üzemanyagárstop, amíg érvényben volt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.