Gazdaság hvg.hu 2023. január. 27. 11:57

Az Ukrajnába küldött nyugati tankok nemcsak problémákat oldanak meg, de teremtenek is

A harckocsik működtetése, javítása komoly, részletekbe menő képzést, a számítógépes és egyéb elektronikai rendszerek esetleges pótlása komoly logisztikai szervezőmunkát igényel.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Akik abban reménykednek, hogy a NATO-szövetségesek által Ukrajnának küldött tankok azonnali csodafegyverekként fognak hatni a fronton, jobb ha egy kicsit lejjebb vesznek az elvárásaikból – írja a CNN. A beérkező Leopardok, Challengerek és Abramsek komoly segítséget jelentenek ugyan az ukrán hadi gépezetnek, de logisztikai rémálmot is teremtenek. Már csak amiatt is, mert a három különféle típusú harckocsi értelemszerűen eltérő alkatrészekkel működik, amelyek cseréjét is biztosítani kell. Hosszú távon ezért járnának jobban az ukránok azzal, ha egyféle nyugati tank mellett tennék le a voksukat. Az amerikai hírportál szerint ebből a szempontból minősül kulcsfontosságú döntésnek Olaf Scholz német kancellár állásfoglalása, hiszen Kijevnek viszonylag rövid időn belül a legkönnyebben és legnagyobb számban Leopard harckocsikat lehet leszállítani.

Bár mindez egészen biztosan nem holnapra fog bekövetkezni, a legoptimistább becslések szerint is hónapokba telik még a harckocsik eljuttatása, sőt az amerikai Abramsekre akár egy évet is várhatnak az ukránok. Már csak azért is, mert az amerikai hadsereg raktárai éppenséggel nincsenek púposra pakolva ezekkel a harckocsikkal, így egy részüket minden bizonnyal ezután kell legyártani.

Miért éppen most van szüksége tankokra Ukrajnának?

A tankok kérdése elsődleges fontosságúvá vált az elmúlt hetekben, de valószínűleg nem ez lesz az utolsó mérföldkő az Ukrajnának adott fegyverszállítmányok ügyében.

Komoly nehézségeket fog okozni, hogy ezek a modern harcjárművek használata nem egyszerű, a csatatéren bizonyított hatékonyságukat sok esetben a beléjük szerelt, kifinomult elektronikai és számítógépes rendszereknek köszönhetik. Üzemben tartásuk, az elhasználódott vagy megrongálódott alkatrészek javítása, cseréje profi, jól képzett csapatok sokaságát igényli a kezelőszemélyzettől kezdve a fronttól sok száz vagy akár ezer kilométeren át húzódó logisztikai lánc végén álló gyári munkásig.

Ha ez a lánc valahol megtörik, annak a következménye katasztrófa lesz a harctéren. Márpedig az Abramsek esetében a lánc egészen a tengerentúli gyártóüzemekig húzódik, rengeteg hibalehetőséggel. Ez azt jelenti, hogy a menet közben Ukrajnában elhasználódott alkatrészek cseréjét egy amerikai üzemben kell legyártani, majd eljuttatni mondjuk Kramatorszkba.

Jönnek a Leopardok, indul a kalkuláció: hány nyugati tankkal győzhet Ukrajna?

Nagyjából száz harckocsit küldenek a nyugati országok Ukrajnába a következő hetekben, és bár ezek a régi szovjet modellekkel ellentétben a legkorszerűbb technológia szerint készültek, közel sem csodafegyverek.

Mindezek miatt a legkifizetődőbb valóban az volna Kijev számára, ha a Leopardok mellett kötelezné el magát, nem utolsó sorban azért, mert vélhetően az ukránoknak hosszú távra lesz szükségük ezekre a tankokra. Az ország ugyanis egyszerre próbálja modernizálni a haderejét és közben egy anyagháborút is vív az oroszokkal, aminek óhatatlanul veszteségei is lesznek.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.