Az ársapkás termékekből több fogyott idén 2021 ugyanezen időszakához képest. A kormány szerint az ársapkák működnek, így kitolta azokat négy hónappal.
Az elhúzódó háború és az elhibázott brüsszeli intézkedések következtében kialakult szankciós infláció miatt a kormány meghosszabbította jövő április végéig az élelmiszerár-stopot
– közölte kedden késő este Nagy István agrárminiszter. Az árstop lejárati idejének kitolásáról szóló rendelet már meg is jelent a Magyar Közlönyben.
Emlékeztetőül: jelenleg ezek a termékek esnek az élelmiszer-árstop hatálya alá:
- tojás,
- étkezési burgonya (kivétel az újkrumpli),
- kristálycukor,
- BL 55-ös besorolású búzafinomliszt,
- finomított napraforgó-étolaj,
- házi sertéscomb,
- csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég,
- 2,8 százalékos zsírtartalmú UHT tehéntej.
A tojás és a krumpli árát a kormány a 2022. szeptember 30-i áron maximálta, míg a többi termékét a 2021. október 15-in.
Eurostat: A magyar infláció sokkal nagyobb, mint a többi régiós országban és duplája az uniós átlagnak
Az uniós statisztikai hivatal szerint is tovább gyorsult az infláció Magyarországon, szeptemberben már 20,7 százalék volt. Csak négy uniós országban mértek 20 százalék fölötti áremelkedést, a magyar infláció sokkal nagyobb, mint a többi régiós országban.
Az élelmiszer-árstop korábban december 31-ig volt érvényes, a kormány 2022 végére ígérte, hogy dönt azok megszüntetéséről, vagy meghosszabbításáról. Végül utóbbi mellett tette le a voksát. December kilencedikén a Portfolio úgy értesült, hogy a kormány 2023 húsvétjáig hosszabbíthatja meg az élelmiszer-árstopot, ezt a jóslatot azonban túlszárnyalta a kormány, húsvét vasárnapja ugyanis április kilencedikére esik.
A döntés azt jelenti, hogy a jelenleg ársapka alatt lévő élelmiszerek ára április végéig biztosan a rögzített szinten marad. Nagy István ezért is a háború miatt Oroszországra kivetett szankciókat okolta – azonban anélkül, hogy a közleményben leírták volna Oroszország nevét.
A kormány adatai szerint az ársapkás termékekből több fogyott idén 2021 ugyanezen időszakához képest. A legnagyobb, 81%-os növekedés a 2,8%-os UHT tej esetében figyelhető meg, a többi ársapkás termék esetében is 25%-nál nagyobb a fogyasztás bővülése. Lisztből 27%-kal, napraforgó étolajból 44%-kal, csirkemellből 34 %-kal, csont nélküli sertéscombból 46%-kal fogyott több idén eddig, mint az előző év azonos szakaszában – írták. A kormány szerint a mennyiségi növekedés oka lehet az is, hogy a vásárlók raktároznak ezekből a termékekből, a miniszter ugyanakkor a felhalmozás helyett a tudatos vásárlásra szólított fel mindenkit.
A kormány azon szándékát, hogy ársapkákkal próbálja letörni az inflációt, keményen bírálta az Országgyűlés gazdasági bizottságában Matolcsy György jegybankelnök. Szerinte az ársapkák három-négy százalékos inflációs többletet hoznak.
Matolcsy: Az ársapkák inflációs többletet okoznak
A jegybank felségterületén végrehajtott lépéssel a kormány a Nemzeti Bank stratégiai céljait rombolja: bevezetett még egy kamatstopot, ezúttal a banki nagybetétekre. A költségvetésnek ez jó lehet, ám egyéb következményeit nehéz megjósolni. A kormány a gazdaságpolitikájáért intőt kapott a Nemzetközi Valutaalaptól is.
Az újabb ársapkák sem takarják el a kormány felelősségét abban, hogy elszállt az infláció
A központi árdiktálás paródiája, hogy a tojással és a burgonyával bővítette a kormány az ársapkás termékek körét. A hatósági árak a gyorsuló infláció tüneti kezelésére sem alkalmasak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.