Gazdaság hvg.hu 2022. november. 22. 16:48

Közös céget alapít a Mol és a főváros, hogy begyűjtse a szemetet Budapesten és 50 Pest megyei településen

Az új társaság a tervek szerint jövő júliustól látja majd el Budapest és a központi régió hulladékgazdálkodási közszolgáltatási feladatait. A Mol nyerte el ugyanis 35 évre a szemétbegyűjtés- és kezelés jogát az egész országban, így a budapestiek szemetét eddig kezelő fővárosi cég, az FKF Zrt. munkáját is átveszik a fővárossal alapított vegyesvállalattal.

A Mol és a Budapesti Közművek – a fővárosi közgyűlés szeptemberi döntésével összhangban – szándéknyilatkozatot írt alá a főváros és Pest megye 50 településének hulladékgazdálkodását ellátó közös vállalat létrehozásáról – tudatta az olajvállalat és a fővárosi közműcég. A szándéknyilatkozat rögzíti a két társaság által – 50-50 százalékos tulajdonrésszel – alapítandó új társaság fő alapelveit.

Az új társaság a tervek szerint 2023. július 1-től, az új országos hulladékgazdálkodási koncessziós modellre átállás után fogja ellátni Budapest és a központi régió hulladékgazdálkodási közszolgáltatási feladatait – írják. A hvg.hu is írt róla, hogy júliusban nyerte el a Mol az állam által kiírt pályázatot, így 35 évig az egész országban ők végezhetik a települési szilárdhulladék begyűjtését, kezelését.

A Mol nyerte a hulladékgazdálkodási koncessziót

Az olajipari vállalat 2023. július elsejétől gyűjti be a hulladékot a magyarországi településekről.

Ez nem volt nagy meglepetés, mivel már tavaly ősszel tudni lehetett, hogy nagyon jó esélyekkel indul a koncesszióért a Mol, az viszont kérdéses volt, hogy egyedül képes lesz-e ellátni ezt az óriási feladatot, elvégre évi több mint közel 5 milliárd tonna hulladék begyűjtéséről és előkezeléséről van szó. A munkát jó eséllyel alvállalkozókkal lesz majd képes elvégezni, netán más cégek bevonásával.

Az alvállalkozói együttműködés speciális esete lehet a fővárossal alapított vegyesvállalat. Ez – derül ki a két társaság közleményéből – a fővárosi hulladékgazdálkodást jelenleg ellátó eszközparkot és telephelyeket is átveszi a Budapesti Közművek alá tartozó FKF-től, valamint „a jelenlegi mintegy 1300 fős szakembergárda által képviselt tudást és speciális ismereteket” is hasznosítani tudja.

Hulladékszállítással foglalkozó újabb céget alapított a Mol

Az olajcég a nyáron 35 évre nyerte el az állami koncessziót az elsősorban lakossági, települési szemét begyűjtésére, a feladatot jövő júliustól veszi át.

A Budapesti Közművek FKF hulladékgazdálkodási divíziója – ahol nemrég sztrájkoltak is a dolgozók, amivel többletjuttatást tudtak kicsikarni a városvezetéstől – jelenleg évente mintegy 650 ezer tonna hulladék begyűjtését végzi a főváros és 10 agglomerációs település mintegy kétmillió lakosa és több tízezer vállalkozása számára. A szándéknyilatkozat apropóján Mártha Imre, a Budapesti Közművek vezérigazgatója és Világi Oszkár, a Mol vezérigazgató-helyettese is a partnerséget emelte ki.

A Budapesten összegyűjtött szemét utóélete" is érdekes egyébként. A Fővárosi Hulladékhasznosító Mű Budapest hulladékának 60 százalékát hasznosítja termikusan: a hulladékból hő-, és villamosenergiát állítanak elő, a létesítmény így tudja ellátni részben az észak-pesti régiót távhővel. Többek között Káposztásmegyer, a Dráva utcai területek, az Újpalotai lakótelep kapja innen a meleget. A hvg.hu nemrég ezt a folyamatot közelről követhette Európa harminc legnagyobb hulladéktüzelésű erőművének egyikében:

 

Így lesz a hulladékból hőenergia - a Fővárosi Hulladékhasznosító Műben jártunk

Az energiaválság miatt felértékelődik az alternatív energiaforrások jelentősége, ezzel a hulladékhasznosítás szerepe is. Európa harminc legnagyobb hulladéktüzelésű erőműve között szerepel a Fővárosi Hulladékhasznosító Mű, ami Magyarország egyetlen ilyen létesítménye. A hvg.hu Fancsalszki Róbert, a Hulladékhasznosító Mű üzemvezetőjének segítségével járta végig a hulladék útját.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.