Gazdaság Orosz Dániel 2022. október. 27. 07:49

Mit tehet a METÁR-nyertes, ha valójában nem nyer a támogatással?

A rendkívüli energiaárak rendkívüli helyzetet teremtettek a hazai piacon is. De mit tehet az a vállalkozó, aki azzal szembesül: többet veszít a támogatással, mint amennyit nyer.

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) idén nyáron már a hatodik METÁR-tender eredményét hirdette ki. A pályázaton megítélt zöldprémium-támogatás és az így megvalósuló fejlesztések révén a hivatal összesen évente 435 gigawattóra (GWh) villamos energia termelésére számít megújuló, környezetbarát forrásokból. A megújuló energiaforrásból származó villamosenergia-termeléshez kapható METÁR-támogatásért cserébe a nyerteseknek összesen több száz megawatt naperőművet kell kiépíteniük.

A növekvő energiaárak mellett azonban jelenleg nem feltétlenül éri meg a támogatási rendszer keretében erőművet üzemeltetni, hiszen a premizált termelőnek be kell fizetnie a termelt energiát befogadó MAVIR-nak a prémium támogatás és a HUPX referencia ár közötti különbözetet.

A nyertesek komoly dilemmával néznek szembe, hiszen üzleti szempontból a METÁR támogatási rendszerből való kimaradás kedvezőbb választásnak tűnhet számukra, még akkor is, ha ebben az esetben a termelő az energiaellátók jövedelemadójának (Robin Hood adó) és extraprofit adó megfizetésére lesznek kötelesek.

Felmerülhet a kérdés, hogy egyáltalán van-e arra lehetőség, hogy a METÁR pályázaton nyertes termelő ne lépjen be a METÁR rendszerbe, vagy adott esetben onnan kilépjen, illetve milyen következményekkel járnak ezek a lépések.

A prémium támogatás kötelez

A prémium típusú támogatás igénybevételéhez a termelő köteles a befogadóval, tehát a MAVIR-ral szerződést kötni. A termelő a prémium támogatási szerződést nem szüntetheti meg a MEKH által előírt villamosenergia-támogatási időtartam lejártáig vagy a támogatás alá eső teljes villamosenergia-mennyiség elszámolásáig (amellyel a prémium támogatás automatikusan meg is szűnik). Ez alól kivételt képeznek a biomasszát vagy biogázt felhasználó erőműegységek. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a nap- és szélenergiát használó erőművek saját döntéssel nem tudnak a METÁR rendszerből kilépni, ha már megkötötték a prémium támogatási szerződést.

Hogy működik a METÁR rendszer?

2017. január elsején életbe lépett a megújuló energiaforrásból előállított villamos energia támogatására szolgáló METÁR rendszer. A barna prémiumot és a háztartási méretű kiserőműveket kivéve, a METÁR támogatásban olyan megújuló villamosenergia-termelés részesülhet, amely új beruházáshoz kapcsolódik és a beruházás kivitelezése a támogatás igénylésekor még nem kezdődött meg. A vegyes tüzelésű, illetve hulladékot égető erőművek a megújuló energiaforrásnak minősülő részre kaphatnak csak támogatást. A METÁR rendszerben az új beruházásra támogatást jelenleg csak pályázati eljárás keretében kiosztott zöld prémium típusú jogosultság formájában lehet igényelni. A prémium típusú rendszerben a termelő maga értékesíti a villamos energiát a piacon, és a prémium támogatást a piaci referenciaár felett kapja, amennyiben a referenciaár alacsonyabb a premizált árnál. A prémium típusú rendszerben a termelőknek viselniük kell a menetrendtől való eltérés költségeit. A pályázatok kiírásáról az energiapolitikáért felelős miniszter dönt. A pályázatok kiírója és lebonyolítója a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH). Az első pályázat kiírására 2019. szeptember 2-án került sor.

Mi történik akkor, ha szerződést még nem kötötték meg a nyertesek?

A MAVIR Kereskedelmi Szabályzata alapján a prémium támogatási szerződés megkötésének határideje a szerződésben rögzített támogatással érintett első hónapot megelőző hónap 10. napja. Ha a pályázatot elnyerő termelő eleve meg sem köti a prémium támogatási szerződést a MAVIR-ral, nem lesz jogosult a támogatásra, hiszen a prémium juttatás feltétele, hogy a támogatási szerződés megkötésre kerüljön. Kérdéses, hogy a vonatkozó jogszabályok alapján van-e szerződéskötési kötelezettsége a prémium megállapodás kapcsán, és ha igen, akkor annak megszegése milyen jogkövetkezménnyel jár.

A jogszabályi rendelkezések kifejezetten nem kötik össze a prémium támogatási szerződés megkötését a kereskedelmi üzem megkezdésével. A prémium támogatási szerződés megkötésének elmulasztása nem eredményezi a METÁR pályázat alapján bankgarancia formájában nyújtandó teljesítési biztosíték elvesztését, de ez megtörténik az esetben, ha az erőművet a prémium támogatás megállapításáról szóló határozat meghozatalát követő 3 éven belül nem állítják kereskedelmi üzembe. A támogatási szerződés megkötésének elmulasztása nem zárja ki, hogy a termelő a jövőben új METÁR pályázaton induljon, a kereskedelmi üzem megkezdésének elmaradása viszont már igen.

A támogatási szerződés megkötésének elmaradása esetén azonban az erőmű már nem fog a METÁR-rendelet szerinti erőmű beruházásnak minősülni, és így kérdéses, hogy az erőmű csatlakozási engedélye ebben az esetben fennmarad-e vagy azt az elosztói hálózati engedélyes visszavonhatja-e.

Megszüntethető-e a már megkötött prémium támogatási szerződés?

Ahogy fent említettük, a termelő alapesetben saját döntése alapján nem tud kilépni a támogatási szerződésből. A MAVIR prémium támogatási szerződésének mintája tartalmaz rendes és rendkívüli felmondásra való jogot eredményező okokat. Rendes felmondásra elvileg bármelyik fél jogosult, de erre a METÁR-rendelet alapján csak a biomasszát vagy biogázt felhasználó erőműveknek van lehetősége.

Rendkívüli felmondásra a MAVIR-nak két esetben van joga: ha a premizált termelő a prémium támogatási szerződésben vállalt valamely kötelezettséget súlyosan megszegi vagy ha a cég ellen jogerősen felszámolási vagy végrehajtási eljárás indult.

Felmondás esetén a feleket elszámolási kötelezettség terheli. Fő szabály szerint a prémium támogatási szerződés nem tartalmaz kötbérkikötést, így a MAVIR hibás teljesítés esetén sem követelhet kötbért. Ugyanakkor elméletileg ilyen esetben arra is lehet jogi alapja a MAVIR-nak, hogy kártérítést követeljen a termelőtől, amelynek meghatározása meglehetősen komplex lehet.

A prémium támogatási szerződés automatikusan megszűnik az alábbi esetekben:

  • a szerződés előfeltételének minősülő engedélyének lejártával, visszavonásával, olyan irányú módosításával vagy feltételhez kötésével, amely alapján premizált termelői pozíciója megszűnik;
  • olyan változás beálltával, amely okán a premizált termelő többé nem felel meg a prémium támogatási szerződésben foglalt feltételek valamelyikének;
  • ha a premizált termelőnek a MAVIR-ral szemben 60 napnál régebben lejárt esedékességű tartozása áll fenn.

Automatikus megszűnés esetén a megszűnés időpontjától kezdődően a premizált termelőnek támogatás nem jár. Szankciós jellegű következmény ebben az esetben, hogy a jogosulatlanul igénybe vett támogatást vissza kell fizetni a MAVIR felszólításának kézhezvételét követő 8 munkanapon belül.

Kérdés persze, hogy a jelenlegi METÁR-rendszerben maradás hosszú távon is veszteséges-e a termelőnek vagy a piaci szereplők dilemmája csak "időszakos", és kizárólag a jelenlegi extrém piaci helyzetnek és elszabadult piaci áraknak köszönhető, és az már nem lesz releváns, ha a piaci környezet konszolidálódik. A válasz nyilván azon is múlik, hogy az energiaárak a rendkívüli helyzet elmúlását követően hogyan fognak alakulni, és egy METÁR-rendszerben lévő hosszú távú erőmű projekt futamideje alatt milyen trendet fognak követni.

A szerző a Baker McKenzie szenior ügyvédje.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.