Évek óta nem volt egyetlen hónap sem, amikor akkora, 517 milliárd forintos külkereskedelmi hiány jött volna össze, mint idén augusztusban. Az is elképzelhetetlen jelenség volt korábban, hogy az első nyolc havi mérleg negatív legyen, márpedig most hatalmas mínuszban van.
Már egy hónapja is azzal a címmel írtuk meg a hírt a Központi Statisztikai Hivatal külkereskedelmi adatairól, hogy „Rég nem volt olyan hatalmas a magyar külkereskedelmi hiány, mint most”, azóta viszont még azt is sikerült alulteljesíteni. Júliusban 1,29 milliárd euró volt a hiány, jó másfélszer akkora, mint az elmúlt öt év legnagyobbja, augusztusban viszont már 1,3 milliárd euró, átszámítva 517 milliárd forint.
Ezzel az év első nyolc hónapjában már 4,77 milliárd euró, azaz 1841 milliárd forint a külkereskedelmi hiányunk, vagyis ennyivel nagyobb értékben hoztak be külföldi árukat Magyarországra, mint amennyi pénzért külföldre eladtak magyar árukat. Egy éve ilyenkor 2,99 milliárd euró, vagyis 1071 milliárd forint volt a többlet, és az azt megelőző években sem fordult elő egyszer sem, hogy hiány lett volna ilyenkor.
Ez pedig, ahogy azt a HVG bemutatta, azt jelenti: hiába volt szép GDP-növekedés az év első felében, a cserearány romlása gyakorlatilag lerabolja a megtermelt jövedelmet, a felduzzadó importszámlával a jövedelem igen nagy része kiszivárog az országból.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.