Ezt hangsúlyozta Annalena Baerbock arra utalva, hogy a tagállamok érdekei ugyancsak eltérnek egymástól ebben a fontos kérdésben.
“Elefánt az energiaboltban” – így jellemezte Oroszország szerepét Németország külügyminisztere amikor hétfőn a nagyköveteknek tartott éves beszámolót. “Fel kell készülnünk arra, hogy Oroszország hibrid hadviselésének ez lesz a legfőbb fegyvere az elkövetkező hónapokban. Az Európai Unió számára az a fő kihívás, hogy képes lesz-e minden tagállam számára elegendő földgázt biztosítani a fűtési szezonban.”
Akkor indítják újra az oroszok a gázszállítást az Északi Áramlat 1-en, ha a Nyugat eltörli a szankciókat
Még mindig ragaszkodik az orosz kommunikáció ahhoz a magyarázathoz, hogy technikai okokból állt le a gázszállítás, de most már hozzátették: a technikai okot a nyugati szankciók okozták, és ha ezek enyhülnek, a szállítás is újraindulhat.
A földgáz ára tovább emelkedett a Gazprom bejelentése után: 30 százalékkal volt magasabb, mint az előző héten. A Bruegel kutatóközpont emlékeztet arra, hogy az Európai Unió tavaly a földgáz felhasználás 40 százalékát fedezte az orosz szállításból.
Augusztus végén az orosz földgáz importja 68 százalékkal volt alacsonyabb az Európai Unióban mint tavaly.
Oroszország többet nyert az olaj-, gáz-, és szénexportjából, mint amennyit a háborúra költött
Brüsszelben megtartották a nyolcadik EU-Ukrajna társulási tanácsi ülést, aminek azért volt különös jelentősége, mert most első ízben vett részt ezen az ukrán fél, mint uniós tagjelölt ország. Az eseményen több megállapodást is aláírtak.
Halálosan komoly az orosz fenyegetés
Erre hívta fel a figyelmet egy szakértő, aki a Deutsche Wellének nyilatkozott. Anne-Sophie Corbeau a Columbia egyetemen a globális energia helyzettel foglalkozik.
“Ez valóban háború! Az embereknek rá kell döbbenniük arra, hogy ez gazdasági háború. Nem szabad abban az illúzióban ringatni magunkat, hogy kicsit csökkentjük a fűtést, és ezzel megússzuk” – fogalmazott. A szakértő szerint nagyon nagy a döntéshozók felelőssége: “A politikusoknak nyíltan meg kell mondaniuk, hogy drasztikusan csökkenteni kell a földgázfogyasztást. A döntéshozók hibát követtek el azzal, hogy nagyon sokat utaztak, mert máshonnan akartak földgázt szerezni az orosz gáz pótlására. Nemcsak ezzel kellett volna foglalkozniuk, hanem a kereslet drasztikus csökkentésével is” – hangsúlyozta a Columbia egyetem szakértője, aki a Deutsche Wellének nyilatkozott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.