A kormány a Mol százhalombattai finomítójának karbantartása miatt felszabadítja és értékesítteti az országos üzemanyagtartalék egy részét. Ezen a Mol nagyot nyer, úgyhogy a plusz profitját magasabb különadóval veszi el a kormány.
25-százalékról 40 százalékra nő a kőolajtermék-előállítók különadója – derül ki az erről szóló június 30-ai kormányrendeletből. Ez praktikusan a Molra vonatkozik, amely a százhalombattai finomítóban dolgoz fel kőolajat.
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a Kormányinfón bejelentette – és az erről szóló rendelet is azonnal megjelent a Magyar Közlönyben – hogy a kormány felszabadítja a hazai kőolajtermék-tartalék mintegy negyedét azért, mert a Mol százhalombattai finomítóját tovább nem halasztható karbantartás miatt részlegesen le kellett állítani. A finomító teljes kapacitáson épphogy képes fedezni a hazai üzemanyagszükségletet, ám a karbantartás idején erre nem képes.
Az áruhiány kialakulásának megelőzését célozza az üzemanyagok hatóságiár-szabályozásának szigorítása, vagyis a cégautók kitiltása a 480 forintos hatósági áras vásárlásból. Ettől a kormány egyrészt a kereslet csökkenését, másrészt a – jelenleg lényegében nem létező – üzemanyagimport felfutását reméli.
Az üzemanyagkészlet felszabadítására visszatérve, a felszabadított mennyiséget az energiahordozó-készletekért és- készletezésért felelős Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetségnek (MSZKSZ) literenként 292,6 forintos áron kell értékesítenie a hazai töltőállomás-hálózatok számára. A felszabadított mennyiséget az MSZKSZ-nek 2023. április 1-ig kell visszapótolnia. Az árkülönbözeten – ahogy Gulyás Gergely a Kormányinfón magyarázta – a Molnak (mint a legnagyobb töltőállomás-hálózat tulajdonosának és mint üzemanyag-termelőnek) jelentős nyeresége fog keletkezni. Ezt a plusz nyereséget vonja el az állam az extraprofit-adó megemelésével, illetve a bevételnek a költségvetés Rezsivédelmi Alapjába való átcsatornázásával.
A kormány a kisbenzinkutak átmeneti támogatásáról szóló rendeletet is módosította. A támogatások odaítéléséről szóló döntések meghozatalának végső határidejét kitolták július 30-ról december 31-ig, vagyis még az év második felében is lesz értelme támogatást igényelni. A maximálisan odaítélhető támogatás összege ugyanakkor lecsökken 2,3 millió eurónyi forintról 400 ezer eurónyi forintra (jelen árfolyamon ez 162 millió forint).
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.