Sztojcsev Iván
Szerzőnk Sztojcsev Iván

Addig kell a kamatokat emelni, amíg az szükséges, hogy az inflációs célt fenntartható módon el tudjuk érni – mondta Virág Barnabás az alapkamat-emelés után.

Emelkedtek és magas szinten alakultak az inflációs várakozások – mondta el Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a kamatdöntés utáni háttérbeszélgetésen. A munkaerőpiac feszes – vagyis munkaerőhiány van, a fizetések pedig nőnek –, a külső költségoldali nyomás is nőtt egyebek mellett Virág megfogalmazásában a „sajnálatos ukrajnai események” miatt, így

a következő hónapokban várhatóan még tovább nő az infláció az áprilisi 9,5 százalékról.

Áprilisban az átárazások közel felét az élelmiszerek magyarázták.

Mialatt az MNB-alelnök beszélt, a forint gyorsan erősödött, ezek szerint a befektetőket sikerült megnyugtatni valamelyest, hogy komolyan gondolja a jegybank a további monetáris szigorítást. Persze így sem bivalyerős a pénzünk, annyi történt, hogy a 396-os szintről visszatért a forint arra a 394-re, ahol a kamatdöntés előtt járt.

A Monetáris Tanács addig fogja folytatni a kamatemelési ciklust, ameddig az inflációs célok fenntartható módon nem stabilizálódnak a jegybanki 3 plusz-mínusz 1 százalékos célon – ígérte meg Virág. Az világos, hogy az időszak, amikor ennyire lelassul az infláció, nem jön el egyhamar, most az MNB-alelnök ki is mondta, hogy még az év második felében is folytatódni fog a kamatemelési sorozat. Az irányadó kamat most nem az alapkamat, hanem az ennél magasabb egyhetes betéti kamat, de az alapkamatot fokozatosan közelítenék ehhez, az MNB-nél most úgy számolnak, hogy valamikor az év második felében érhet össze a két mutató.

Az első negyedévben gyors volt a gazdasági növekedés, 8 százalékos, egyelőre annak a jelei láthatók, hogy a második negyedévben fennmaradhat ez a tempó – mondta el.

Az előző két hónap 100 bázispontos emelése után ezúttal csak 50 bázisponttal emelte meg a Monetáris Tanács az alapkamatot – rögtön esett is egy nagyot a forint a befektetői elégedetlenség hatására –, Virág azt ígérte, ez az 50 bázispontos lépésköz lesz jellemző a következő időszakban. Ezt annyival indokolta: „A kamatemelési ciklus most kezdődő szakaszában egyre nagyobb figyelem kerül az inflációs cél fenntartható elérését biztosító optimális kamatszint kialakítására”. Azt is megígérte, hogy a szigorúbb monetáris kondíciók tartósan fennmaradnak, ahogy fogalmazott:

arra is fel kell készülni, hogy nincs gyors győzelem.

zöldhasú
Hirdetés